fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одржан парастос слабињској дјеци и српским жртвама рата 1991-1995 у Хрватској

Овом приликом одржан је и парастос за 450 пострадалих Срба из села Млака у Лици, који су на грозоморан начин поклани 05.08.1941 од усташа и запаљени.

СЛАБИЊА – Јуче је у цркви Свете Петке у Слабињи, Далибор Танасић, протојереј костајничко-дубичке парохије служио парастос за ослобођене мале Слабињце из усташког дјечијег логора у Сиску, пострадале Србе у рату РХ 1991-1995 и пострадале мјештане села Млаке у Лици.

Овом Богоугодном дјелу присуствовали су бројни вјерници из Слабиње, Дубице Костајнице, Комоговине, Београда, Загреба и других мјеста.

Окупљенима се обратио Предсједник Вијећа српске националне мањине Опћине Х. Дубица, Милинко Симић и рекао да по планским активностима ВСНМ, овакви догађаји из наше трагичне прошлости треба да се обиљежавају. Мртви нису мртви док их се сјећамо. Подсјетио је да је на данашњи дан 06.08.1942. ослобођена група од 83 Слабињска дјетета, која је била у дјечијем логору у Сиску.

„Дјеца су била одузета од родитеља који су раздвојени након Козарачке офанзиве, која се катастрофално завршила по Србе Поткозарја, Баније и других мјеста. Мала дјеца су одмах ликивидрана у Јасеновцу и Ст. Градишци, старија популација поклана од усташа. Радно способни родитељи су упућени на присилни рад у Њемачку.

Јанко Поповић из Слабиње, одважио се да оде у Сисак и потражи дјецу своје родбине. По доласку у Сисак, дјеца су препознала Јанка јер је имао кућу недалеко од слабињске школе. Договор око ослобођења дјеце није ишао глатко. Након евиденције 83 дјетета иста су предата Јанку Поповићу. Дјецу одмах води на жељезничку станицу у Сиску, путују возом до мјеста Шаш. Мали Слабињци су дисциплиновано поднијели пут иако су били и жедни и гладни са проблемима дизентерије. По доласку у Шаш Јанко дјеци каже, бјежите куд вас ноге носе. Била је велика опасност да усташе поново покупе дјецу. Ово су избјегли за длаку. Усташки логорник града Сиска Роко Фагот обавјештава Главни штаб у Загребу и Павелићев кабинет. Приводе људе из логора, укоравају их пријете да ће бити похапшени итд., укључује се и Црвени криж. Ово је била прва и задња велика група која је ослобођена из логора.

Овој племенити и храбри чин Јанка Поповића је за сваку похвалу, велики ризик који је на себе преузео да спаси мале Слабињце. Нажалост од ове групе спашене дјеце многи су пострадали у покољу Слабињске дјеце 16.12.1943. Неки су страдали као одрасли људи у рату 1991-1995. Можда има још неколико живих. Овдје се морају споменути и грађани Сиска који су из племенитих побуда преузимали по једно двоје дјеце и тако их спасили.

Кроз логор у Сиску, за вријеме његовог трајања прошло је око 7000 дјеце. За кратко вријеме умрло је 1152 дјетета. Ово су непотпуни подаци.“ – подјсетио је Симић.

„Ових дана наши суграђани, Хрвати славе побједе у ратним догађајима средином 1995. Они нека славе, ми ћемо да се присјећамо наших жртава“, каже Симић и додаје да су Хрвати испровоцирали рат. Уколико се објективно сагледају историјске чињенице дошли би до непобитних доказа. Мрачна историја се понавља, а то је последица неадекватног кажњава Хрвата. Рат се водио због територије и отимачине имовине. У стара времена то је био начин привређивања. Уз оно што смо ових дана чули, прогоном Срба из Хрватске од 1991 до 1995 па и даље ослобођено је преко 200 хиљада радних мјеста, легализована пљачка српске имовине, само 70.000 станова је отето. итд. Дакле, данас се слави злочин над Србима. То је пагански образац који допушта да се због остварења користи и учињено зло може прогласити добрим. Шовинизам и усташтво су хронична болест код дијела хрватског народа. Не говори се о српским жртвама, којих је у Олуји и након Олује било око две хиљаде. Нису отворене све масовне гробнице у нашој околини. Недавно је нешто рађено и у Шашу, да ли је готово то се не зна. Ту је након Олује убијено између 10- 20 старијих Срба.

Слабиња је у току рата 1991-95 имала девет (9) жртава. Петоро је убијено као цивили, четворо као војници. Син Јанка Поповића је убијен у Слабињи 1991. Све је остало исто само се ми мјењамо.

Укупни непотпуни губици Крајшких Срба 1991-95 износе око 8.000 жртава.

Морамо се присјетити наших пострадалих и понашајмо се хришћански, сјетимо се, упалимо свијеће, организујмо парастосе. Обновимо наше споменике, цркве, гробове“ – додао је Симић.

На крају је Симић обавијестио присутне о активностима Вијећа и плановима за наредни период. Захвалио је присутнима на одазиву овом парастосу и чинодејствовању оца Далибора Танасића.

Протојереј је обавијестио присутне да је одржао и парастос за 450 пострадалих Срба из села Млака у Лици, који су на грозоморан начин поклани 05.08.1941 од усташа и запаљени.

(Миле Крајишник)

Извор: Банија Онлине

Везане вијести:

Не заборављамо невине жртве из Слабиње | Јадовно 1941.

Нису заборављене жртве убијене у Бајића јамама код Костајнице

Пуста земља Банија..

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: