arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Obilježeno 27 godina od formiranja Višegradske brigade

U Višegradu je danas obilježeno 27 godina od formiranja Višegradske brigade Vojske Republike Srpske, kroz koju je prošlo 1.700 boraca, 144 su poginula, a ranjeno ih je oko 200.

Obilježeno 27 godina od formiranja Višegradske brigade Vojske Republike Srpske
Obilježeno 27 godina od formiranja Višegradske brigade Vojske Republike Srpske

Predsjednik Boračke organizacije Višegrad Aleksandar Savić rekao je da je Višegradska brigada podnijela velike žrtve za slobodu svog naroda širom Republike Srpske.

Savić je zahvalio junacima, oslobodiocima i njihovim porodicama, ali i svim pripadnicima Višegradske brigade koji su došli iz Goražda, Sarajeva, Konjica, Krajine i srednje Bosne.

„Vi ne slavite samo Dan Višegradske brigade već i krsnu slavu ovoga grada“, dodao je Savić.

General Vinko Pandurević rekao je da Boračka organizacija i njeno rukovodstvo moraju biti spremni i sposobni da, kao što su to činili borci u ratu, brane prava svojih članova i da se beskompromisno bore za napredniju Republiku Srpsku i ekonomski jaču, a protiv svih društevnih devijacija i nepravdi.

„Neka nam ratna iskustva, kao vid stradanja, budu nauk i opomena da se svim sredstvima borimo za mir, suživot i da garantujemo jedni drugima ista prava i iste slobode“, naveo je Pandurević.

On je poželio da Podrinje bude prosperitetno područje, da se iz dana u dan jača međusobno povjerenje, te istakao da je to moguće samo na iskrenim i otvorenim osnovama.

Načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević rekao je da je ovaj dan veoma bitan, jer se obilježava dan odbrane grada, dan kada je osnovana Višegradska brigada.

„Ovim okupljanjem pokazujemo da poštujemo žrtve koje su date za stvaranje Republike Srpske, u kojoj danas slobodno živimo i koju smo krvlju naših predaka branili i odbranili. Mi pokazujemo da čuvamo našu tradiciju, njegujemo sjećanje na prošla vremena i dajemo primjer mladim pokoljenjima“, naglasio je Đurević.

Đurević je dodao da se ne smije dozvoliti prekrajanje novije srpske istorije i novo drugačije sjećanje i pamćenje.

Prema njegovim riječima, prioritet mora biti odbrana i očuvanje Republike Srpske onako kako su je borci stvorili i odbranili u ratu.

Na spomenik braniocima Republike Srpske vijence su položili predstavnici opštinske Boračke organizacije, rukovodstva opštine, Boračke organizacije Sarajevsko-romanijske regije, Boračke organizacije opštine Rudo, Udruženja veterana ratova grada Užica i višegradskog odbora SDS-a.

Delegacije su jutros obišle i Srpsko vojničko groblje na Megdanu i spomen-sobu palim srpskim borcima.

Izvor: SRNA

NAJNOVIJE VIJESTI

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​