У Брчком је данас обиљежено 25 година од формирања Прве посавске бригаде Војске Републике Српске у чијим редовима се борило око 7.000 бораца, а 437 њених припадника дало је живот за одбрану Републике Српске.
Поводом 25 година од формирања Прве посавске бригаде служен је парастос за погинуле припаднике, а код Споменика српским браниоцима Брчког положени су вијенци.
Први ратни командант Прве посавске бригаде Павле Милинковић навео је да је та бригада била симбол живота и новог рађања.
„Бранили смо право српског народа да живи слободно. Нисмо се плашили да нећемо успјети у томе“, навео је Милинковић у писму којим је саборцима честитао велики јубилеј.
Његова недавно објављена књига „Брчко – спона српског народа“ подијељена је учесницима свечаности.
Командант Другог батаљона Прве посавске бригаде Јовица Савић рекао је новинарима да је Брчко у минулом рату био град патње.
„Свако ко је у том времену у њему живио борац је прве категорије. Захваљујући нашим борцима и помоћи коју су нам пружале сусједне општине, успјели смо да опстанемо“, истакао је Савић.
На херојски пут Прве посавске бригаде која је, као једна од три најбоље бригаде у Војсци Републике Српске одликована Орденом Немањића, подсјетио је Живан Илић, предсједник Удружења ветерана Борачке организације Републике Српске у Брчком, које је организатор данашег скупа.
Он је указао на тешкоће са којима се данас суочавају борачке категорије, те истакао да већима демобилисаних бораца нема никаквих примања, те да су им права сведена на једнократну помоћ која зависи од добре воље скупштинске већине у локалној власти.
„У Брчком још није донесен закон о правима демоблисаних бораца, на чему годинама инсистирамо. Још већи је проблем што у оквиру Владе дистрикта не постоји одјељење за борачко-инвалидску заштиту, мада та популација чини трећину становништва у Брчком“, истакао је Илић.
Данашњој свечаности присуствовало је више стотина грађана и демобилисаних бораца Војске Републике Српске.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Брчко: 23 године од масакра над борцима Војске РС у Грбавици …