fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежавање 23 године од егзодуса сарајевских Срба 16. марта

Двадесеттри године од завршетка егзодуса сарајевских Срба биће обиљежене 16. марта, а програм ће почети на Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ на Сокоцу одавањем почасти погинулим борцима и полагањем вијенаца, најавио је данас помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Радомир Граонић.

Радомир Граонић
Радомир Граонић

Граонић је рекао да ће програм почети у 12.00 часова, а у Цркви Светог Георгија на Равној Романији у 13.00 часова биће служен парастос за све страдале Србе у одбрамбено-отаџбинском рату, првенствено за Србе Сарајевско-романијске регије који су страдали у одбрани својих простора.

Он је навео да је на данашњем састанку са руководством града Источно Сарајево, начелницима општина у саставу града и борачких организација договорено да 16. марта у 14.00 часова почне културни програм у Културном центру на Палама.

Граонић је истакао да ће се још једном указати на жртву коју су поднијели сарајевски Срби, уградивши све што су имали у темеље Републике Српске.

„Жртвовали су сопствена огњишта, потврдили да је Република Српска њихов трајни избор и дали унутрашњи легитимитет Српској. Зато је веома важно да тим људима одамо дужно поштовање, оваквим манифестацијама, као на разне друге начине“, нагласио је Граонић.

Он је позвао све Србе да се одазову и да се 16. марта упути порука да се овако нешто више никада не деси.

Граонић је рекао да је средства за обиљежавање овог значајног датума обезбиједила Влада Републике Српске, а град ће властитим средствим учествовати у једном дијелу програма.

Према његовим ријечима, данас је договорено и то да главни догађај обиљежавања сваке године може бити организован на различитим локалитетима у граду, као и у општинама у које су избјегли сарајевски Срби.

„Централна манифестација је у организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова, али је остављена могућност граду да овај догађај у наредном периоду, заједно са општинама, организује у више дана“, истакао је Граонић.

Он је рекао да је ово прва година да се сјећање на овај догађај обиљежава на нивоу Републике Српске и додао да ће бити обезбијеђен организован превоз.

Градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић истакао је да ће 16. марта бити достојанствено обиљежене 23 године од завршетка егзодуса сарајевских Срба, који су највећим дијелом платили цијену потврде Републике Српске у Дејтону.

„Наша жеља је да овај догађај обиљежимо онако како заслужује, адекватном академијом, полагањем вијенаца на гробљу на Сокоцу, а парастос ће бити служен у Цркви Светог Георгија на Равној Романији“, навео је Вуковић и додао да ће Филозофски факултет организовати посебну академију у Источном Новом Сарајеву.

Он је рекао да је егзодус сарајевских Срба уведен у ред историјских догађаја важних за српски народ у Републици Српској.

„Овај догађај по свом карактеру заслужује да буде у реду догађаја од највећег значаја за Српску“, нагласио је Вуковић, додајући да је егзодус сарајевских Срба, послије „Олује“ у Хрватској, произвео највећу миграцију српског становништва у прошлом вијеку.

Он је подсјетио да су Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова и Одбор Народне скупштине за борачку и инвалидску заштиту прошле године једногласно усвојили иницијативу Градске управе да датум обиљежавања егзодуса Срба из Сарајева, 16. март, буде уврштен у календар обиљежавања догађаја које организује Одбор Владе Српске.

Вуковић је навео да је током састанка било ријечи и о иницијативи која ће бити упућена ресорном министарству да на подручју општина Источно Ново Сарајево и Истична Илиџа буде изграђено спомен-обиљежје свим сарајевским Србима страдалим у рату од 1992. до 1995. године.

Данашњем састанку присуствовали су члан Одбора Владе Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја Мирослав Маричић, начелници шест градских општина, предсједници регионалне и општинских борачких организација, представници Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и представници Полицијске управе Источно Сарајево.

Не желећи да живе под туђом влашћу, око 120.000 сарајевских Срба након потписивања Дејтонског мировног споразума напустило је своје одбрањене домове и имања.

Током егзодуса, који је почео у децембру 1995. године, а завршен почетком марта 1996. године, на Војничко гробље „Мали Зејтинлик“ на Сокоцу пренесени су посмртни остаци 500 сарајевских Срба.

Извор: СРНА

ПОКОЉ - Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.
ПОКОЉ – Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: