fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

О одговорности за скривање масовне гробнице

Славко Јовичић
Славко Јовичић

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Славко Јовичић упутио jе посланичко питање министру одбране БиХ Селми Цикотићу „да ли ће Министарство одбране БиХ

провести истрагу и утврдити одговорност припадника Оружаних снага БиХ коjи су знали за постоjање масовне гробнице убиjених српских воjника и цивила у Касарни `Адил Бешић` у Бихаћу, чиме су свjесно прикривали доказе о почињеним ратним злочинима и штитили њихове починиоце?“.

Он jе у образложењу посланичког питања на данашњоj сjедници Представничког дома парламента БиХ указао да jе неопходно да Министарство одбране проведе истрагу и утврди одговорност главнокомандуjућих у том воjном обjекту како се овакве ствари никада више не би дешавале.

Јовичић jе подсjетио да су 19. и 20. септембра, према налогу Тужилаштва БиХ, припадници Оперативног тима Владе Републике Српске (РС) за тражење несталих, у присуству представника Тужилаштва, Института за тражење нестала БиХ, Агенциjе за истраге и заштиту БиХ (СИПА) и Специjалне полициjе Унско-санског кантона, извршили ексхумациjу осам тиjела српских воjника и цивила из масовне гробнице у касарни „Адил Башић“, односно некадашњоj Касарни „27. jули“ у Бихаћу.

„Према прелиминарним налазима истраге, коjа jе пронашла и диjелове жице коjом су биле везане руке ексхумираних тиjела, риjеч jе о жртвама ратних злочина коjе су припадници 5. Корпуса Армиjе БиХ починили 1994. и 1995. године у тоj касарни, за коjу се и у оптужници Тужилаштва БиХ против троjице припадника тог корпуса тврди да jе током рата била логор за заробљене српске воjнике и цивиле“, поjаснио jе Јовичић.

Према његовим риjечима, информациjе Оперативног тима Владе РС за тражење несталих говоре да jе из исте масовне гробнице 1996. године већ било извађено шест тиjела убиjених српских воjника и цивила, коjа су размиjењена са српском страном.

Он сматра да су према тим информациjама, званичници Армиjе БиХ, касниjе Воjске Федерациjе БиХ, и на краjу Оружаних снага БиХ коjи су командовали тим воjним обjектом морали знати за постоjање ове масовне гробнице и пуних 16 година одбиjали су да надлежним органима пруже било какву информациjу о томе.

„Ово се посебно односи на посљедњих годину дана, када су, према сазнањима Оперативног тима Владе РС, руководећи људи касарне учинили све да прикриjу било какве трагове постоjања масовне гробнице, будући да су на то мjесто одлагали смеће, истовремено га означивши траком упозорења на мине“, поjаснио jе Jовичић.

Он jе подсjетио да проналазак масовне гробнице у касарни у Бихаћу ниjе први случаj такве врсте, с обзиром на чињеницу да jе у jуну 2007. године у Касарни „Божан Шимовић“, односно бившоj касарни „Миро Попара“ у Чапљини пронађена масовна гробница са остацима четири тиjела, од коjих су два идентификована као српски цивили убиjени у логорима под контролом Хрватских оружаних снага.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: