Хашка пресуда шесторици лидера некадашње Херцег-Босне, којом је потврђена умијешаност хрватског државног врха у удружени злочиначки подухват у БиХ, још више је разочарала начелнике западнокрајишких општина јер се нигдје не спомињу стравични злочини почињени над Србима на овим просторима.
Начелник општине Рибник Раденко Бањац рекао је Срни да није компетентан да коментарише пресуду суда у Хагу, али да му је жао што су поново негиране српске жртве у одбрамбено-отаџбинском рату.
„И општина Рибник била је нападнута од регуларне хрватске војске, која је у септембру 1995. године извршила агресију на западнокрајишке општине. Наша општина је претрпјела велика материјална разарања, а било је и цивилних жртава“, навео је Бањац.
Он је истакао да за ове злочине нико није процесуиран, што је велика неправда према људима овог краја и свим Србима у БиХ.
Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић нагласила је да је важно да правда буде задовољена.
„Несрећна сам јер нико није процесуиран за стравичне злочине почињене у Мркоњић Граду“, каже Аничићева.
Начелник општине Језеро Снежана Ружичић додала је да би правосуђе требало да сачува објективност и да не доноси одлуке на историјску штету Срба.
„Ови простори су од хрватске војске претрпјели велике губитке у људским жртвама и материјалној штети, који су ненадокнадиви. На свим странама је било цивилних жртава и сви који су то чинили треба да буду процесуирани“, рекла је Ружичићева.
Хрватска регуларна војска са јединицима такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране напала је у септембру и октобру 1995. године 13 западнокрајишких општина са већинским српским становништвом – Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупу на Уни.
Ове општине биле су у саставу Републике Српске и са тог подручја муслиманско-хрватске снаге убиле су 1.644 војника и цивила, са вјековних огњишта протјерали су 120.000 Срба, опљачкали покретну имовину, а непокретну уништиле.
Само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета процијењена је на 680 милиона КМ.
Хрватске и муслиманске снаге за собом су оставиле пустош и масовне гробнице.
У Мркоњић Граду ексхумирана су тијела 181 жртаве, међу којима 81 цивила, 97 бораца Војске Републике Српске, те три припадника МУП-а Српске. Међу ексхумиранима је 10 жена.
У мањим гробницама у овој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП-а Републике Српске.
Иако су познати налогодавци и починиоци, за ове злочине још нико није одговарао.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Марко Јанковић: Одбрана западно краjишких општина септембра 1995. године