fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Невјероватна прича о човјеку који је добровољно ушао у Аушвиц

Covjek_koji_je_dobrovoljno_usao_u_Ausvic

Витолд Пилецки

Пољски воjни капетан Витолд Пилецки добровољно се jавио да уђе у логор, како би сазнао да ли има истине у гласинама о њемачким злочинима

У раним данима Другог свjетског рата већина сиjвета ниjе била свjесна шта се догађа у нацистичком кампу Аушвиц, а jедан jе човjек одлучио да сам провjери шта се дешава иза бодљикаве жице.

Пољски воjни капетан Витолд Пилецки добровољно се jавио да уђе у логор, како би сазнао има ли истине у гласинама о њемачким злочинима.

19. септембра 1940. године њемачки воjници су урадили управо оно чему се Пилецки надао – ухватили су га на улицама Варшаве и депортовали у злогласни логор. Наредне двиjе године Пилецки jе провео у Аушвицу.

У документу “Волонтер Аушвица”, ког jе комунистича Пољска децениjама држала таjним и тек га недавно отворила, пише како jе Пилецки описао улазак у Аушвиц:

“Поздравио сам се са свиме што сам до тада знао и ушао у нешто што ниjе било нимало налик било чему што сам видио.”

Њему jе брзо постало jасно шта се заправо догађа у Аушвицу – била jе то фабрика за убиjање. Додхељен му jе посао коjи jе подразумиjевао и рад изван логора, па jе успиjевао да прокриjумчари извjjештаjе пољскоj воjсци.

Из дана у дан његови су извjештаjи били све jезивиjи.

Logor_Ausvic_007

Улаз у концентрациони логор Аушвиц-Биркенау

“Више од хиљаду ново придошлих данас jе послато jе у гасне коморе. Тиjела су спаљена у новом крематориjуму”, написао jе Пилецки.

Временом, његови извjештаjи су постали толико страшни да jе свима било тешко да повjеруjу у све шта jе написао. Алекс Сторожински, предсjедник фондациjе Косциуско испричао jе како jе Пилецки извештаjи слао воjсци коjа се скривала по Варшави.

“Мислили су да претjеруjе. Нису могли да вjеруjу да постоjе гасне коморе, пећи, да су им давали ињекциjе од коjих су умирали. Звучало jе нестварно”, рекао jе Сторожински за НПР.

Како нису стизале наредбе да се логор уништи, Пилецки jе записао: “Даљи останак овдjе би могао бити jако опасан за мене” и тада jе почео да планира биjег.

Усред ноћи 26. априла 1943. године Пилецки jе побjегао с Јаном Редзеjем и Едвардом Циселским, двоjицом логораша.

Троjка jе побjегла кроз задња врата кућице коjа jе служила као пекара. Испод логорашких униформи имали су нормалну одjећу, а са собом су пониjели дуван коjи су бацали иза себе како их пси не могли нањушити.

Након биjега Пилецки се вратио у воjску и написао опширан извjештаj о Аушвицу, али jе 1945. године пристао на шпиjунажу и прикупљање таjних информациjа о Русима у Пољскоj.

Комунистички режим у Варшави га jе ухватио и Пилецки jе након суђења осуђен на смрт. Погубљен jе у варшавском затвору Мокотов, 25. маjа 1948. године.

Разлог због ког jе његова прича о инфилтрациjи у Аушвиц остала релативно непозната jе таj што jе комунистичка власт цензурирала спомињање његовог имена у jавним документима, а та jе забрана траjала све до пада Берлинског зида.

фото: flickr.com/beerbauf

 

Извор: BUKA

Везане виjести:

Аушвиц – 70 година од ослобођења наjвећег логора смрти …

Бартош Бартизел: Државни музеj логора Аушвиц-Биркенау нису …

Аушвиц: Прво име холокауста – Jadovno 1941.

„РАЧУНОВОЂА АУШВИЦА“ НАПОКОН ПРЕД СУДОМ – Jadovno …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: