fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

На православној цркви у Жегару исписано „ХДЗ“

На свим странама тек окречене и обновљене православне цркве Светог Георгија у мјесту Жегар у сјеверној Далмацији великим словима исписано је „ХДЗ“.

На свим странама тек окречене и обновљене православне цркве Светог Георгија у мјесту Жегар у сјеверној Далмацији великим словима исписано је "ХДЗ"
Православна црква Светог Георгија у Жегару
Фото: СРНА

Предсједник Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац рекао је Срни да је ово још једна у низу провокација у посљедње вријеме у Жегару, које је било чисто православно село и у којем ни данас нема других националности, посебно не Хрвата.

„За ХДЗ не могу рећи да је усташки симбол, али одакле у православном селу, на православном гробљу, на православној цркви, ако није провокација? Када се каже ХДЗ Срби то схватају као усташку поруку, као и ону `За дом спремни`. Многи не праве разлику“, каже Штрбац.

Он је подсјетио да је у посљедње вријеме било много провокација као што је одлазак Хрвата у Блајбург под покровитељством Сабора, затим у недјељу, за вријеме одржавања локалних избора, одлазак цијелог руководства Хрватске, на челу са предсједником државе, на мису у част Алојзију Степинцу.

„Све су то поруке Србима да нису пожељни у Хрватској. То се посебно уклапа у ригорозно провођење закона о пребивалишту и незаконито брисање Срба из пребивалишта“, указује Штрбац.

Када је ријеч о брисању Срба из пребивалишта, Штрбац је навео да је, према подацима из Хрватске, најмање 67.000 избрисаних, чиме нису обухваћена сва подручја Хрватске, већ 11 жупанија.

„Срба има и у осталом делу Хрватске и Загребу, што значи да може бити да је тај број много већи“, рекао је Штрбац.

На свим странама тек окречене и обновљене православне цркве Светог Георгија у мјесту Жегар у сјеверној Далмацији великим словима исписано је "ХДЗ"
Фото: СРНА

Он каже да се са тим могу повезати и позиви Србима у посљедње вријеме да сами одвозе материјал од својих срушених кућа у рату, као и обавјештења на гробовима на книнском гробљу у којима се наводи да се гробнице сматрају напуштеним јер се власници нису јавили и нису платили накнаду за одржавање гробног мјеста.

„С једне стране Хрвати се, када позивају власнике порушених кућа и преко напуштених гробница, понашају као да рата није било и да су људи отишли својом вољом, добровољно, у Аустралију, Америку, Србију, а, са друге стране, имамо овакве потезе као што су одлазак у Блајбург, на мису Степинцу и ова ознака ХДЗ, као и други усташки симболи“, рекао је Штрбац.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обијено пет православних храмова у Далмацији | Јадовно 1941.

Грaфитoм ‘Зa дoм спрeмни’ oскрнављена Српска прaвoслaвнa …

Умјесто обнове цркве, поруке мржње и нетрпељивости | Јадовно …

оскрнављен и опљачкан православни храм у карловцу

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: