fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

МИЛОВАНОВИЋ: ПОЛИТИЧКИ ЦИЉ – ОДБРАНА НАРОДА ДО ПОСТИЗАЊА МИРА

manojlo_milovanovic_hag.jpg

ХАГ, /СРНА/ – Пензионисани генерал Воjске Републике Српске Маноjло Миловановић рекао jе данас у своjству свjедока оптужбе на суђењу некадашњем предсjеднику Републике Српске Радовану Караџићу да су, у вриjеме када jе дониjета одлука о оснивању Воjске Републике Српске, утврђени политички циљеви да се „сприjечи понављање геноцида из Другог свjетског рата и одбрани народ до постизања мира“.

Миловановић jе рекао да jе „у традициjи Кине, Француске и Срба да народ иде са воjском, иза или испред“, обjашњаваjући тако Директиву броj четири из 1993. године, коjу jе он саставио, а Караџић потписао, а према коjоj jе Дринском корпусу Воjске Републике Српске наложено да „неприjатељу у Подрињу нанесе што веће губитке и присили га да са муслиманским становништвом напусти подручjе“.

„Све три воjске у рату у БиХ су биле народне воjске, што jе значило да, кад оде народ, воjска не може да остане“, рекао jе Миловановић,         коjи jе био начелник Главног штаба Воjске Републике Српске и замjеник команданта генерала Ратка Младића.

Он се сложио да jе муслиманско становништво ионако намjеравао да напусти Подриње и да Директива четири „ниjе имала ефекта на цивиле“.

Миловановић jе рекао да нико осим Караџића ниjе могао да командуjе Главним штабом Воjске Републике Српске, jер jе он био врховни командант Оружаних снага Републике Српске.

На Караџићеву тврдњу да jе постоjало „двоjно командовање“ и да jе због тога долазило да међусобних сукоба, Миловановић jе рекао да се дешавало да Караџић нареди воjсци да стане, док би Младић командовао да „нема стаjања“ те да би се он тада нашао у незавидноj ситуациjи, jер су „обоjица могла да га пошаљу на воjни суд“.

Миловановић jе потврдио да му jе од 1993. до 1995. године Караџић три пута нудио да преузме контролу над Воjском Републике Српске, али да jе он то одбио, наводећи да он никада ни би могао да има ауторитет и популарност какву jе имао Младић.

Он се сложио да jе генерал Младић „у политичким питањима био несаломив и ниjе одступао од своjих погледа“. Караџић ће наставити унакрсно да испитуjе Миловановића у понедjељак, 5. марта.

Караџић jе данас од власти БиХ затражио да његовом правном савjетнику омогуће разговор са Марком Бошкићем, коjи по пресуди Суда БиХ служи десетогодишњу казну затвора због учешћа у убиствима сребреничких муслимана на фарми Брањево, 16. jула 1995. године.

Караџић jе у захтjеву навео да разматра могућност да Бошкића позове као свjедока своjе одбране, због чега би било неопходно да са њим разговара члан тима одбране, како би се видjело да ли jе Бошкић спреман да се поjави као свjедок и каквим информациjама располаже.

Разговор би обавио Караџићев главни правни савjетник Питер Робинсон у затвору у коме Бошкић служи казну, наводи се у захтjеву.

 

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: