fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Матузовић није ништа учинио да спријечи злочине у Орашју

У наставку суђења припадницима Хрватског вијећа одбране /ХВО/ за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године, свједок Тужилаштва БиХ Јован Цвијановић рекао је да првооптужени Ђуро Матузовић знао да су у логорима у Средњошколском центру и Основној школи у Доњој Махали чињени злочини, али да ништа није урадио да их спријечи.

Оптужени Ђуро Матузовић и адвокат Владо Адамовић Фото: СРНА
Оптужени Ђуро Матузовић и адвокат
Владо Адамовић Фото: СРНА

У наставку свједочења, Цвијановић је рекао да га је Матузовић, којег познаје више од 40 година, због тога разочарао.

Он је посвједочио да Матузовић два пута долазио у Основну школу у Доњој Махали, те да га је приликом првог доласка, крајем јуна 1992. године, видио на вратима такозване „четничке ћелије“ у којој су били српски заробљеници.

„Стајао је на вратима три, четири минуте. Није проговорио ни једну ријеч. Ми смо стајали и нисмо смјели ни да га погледамо и ја нисам смио да му се обратим. Био је у униформи, а чули смо да је био командант 106. бригаде ХВО-а“, рекао је Цвијановић.

Он је додао да Матузовића није видио када је долазио други пут на неки састанак, али да му је чуо глас када се обраћао припадницима ХВО-а.

Цвијановић каже да је његова супруга у два наврата од Матузовића тражила да се заложи за њега, али да првооптужени то није хтио да учини.

„Он јој је рекао да не може ништа помоћи, а мени је само био циљ да изађем из `четничке` собе“, рекао је Цвијановић.

Током свједочења о тортурама које је преживио као заточеник, Цвијановић је рекао да су га Стјепо Ђурић и Мате Живковић у два наврата бјесомучно тукли.

Он каже да га је Ђурић први пут тукао палицом по бубрезима и да му је оштетио мишић на руци, док га је Мате ударао по босим табанима.

„Други пут, у септембру 1992. године, Ђурић ме везао за столицу која се окретала и ставио ми крпу у уста да не вриштим. Тада ме малтретирао и Дамир Клајић звани Дама, који ме стаклом сјекао по тијелу“, посвједочио је Цвијановић.

Он је потврдио да је два пута покушао да се убије јер више није могао да издржи свакодневне тортуте припадника војне полиције који су их злостављали.

„Први пут сам покушао да се убијем струјом када су убили мог рођака Аћима Цвијановића. Узео сам ексер и ставио у утичницу, али, ваљда, нисам потрефио фазу. Други пут сам се покушао објесити, након што ми је Перо Живковић звани Коњ рекао да морам умријети. Оба пута ме спасио Слободан Панић“, рекао је Цвијановић.

Свједок је навео да је у логорима у Средњошколском центру Орашје и у Основној школи у Доњој Махали био све до јуна 1993. године, када је са групом затвореника аутобусом одвезен до Задра, а затим преко Ливна враћен у Љубушки.

„Тукли су нас и приликом уласка у аутобус. Мене је палицом тукао Анте Живковић. Тек у Љубушком, задњих мјесец дана прије размјене, нису ме ударали и мало сам се опоравио од силног батинања“, испричао је Цвијановић.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те припадници Војне полиције. Оптужница их терети за прогон српског становништва, убиства, затварање, мучење, силовања и друга нечовјечна дјела.

Матузовић, Живковићи и Ђурић оптужени су и да су заједно са њима познатим припадницима Војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у Основној школи у Доњој Махали учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању, те наношењу великих патњи и повреда ратним заробљеницима.

Суђење се наставља 25. октобра.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Деветорица оптужених негирала кривицу за злочине над …

Потресна исповест: Комшије Хрвати постајале звери преко ноћи …

Kaкo су хaрaли „нaши дeчки“ | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: