fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Линта: Непријатељски захтев хрватских посланика

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оценио је као непријатељски захтев хрватских посланика Мире Буља из Моста, Хрвоја Зекановића из Храста и других да хрватске власти блокирају Србију у приступним преговорима о чланству у ЕУ док не пружи све доступне информације о несталима и масовним гробницама.

Миодраг Линта
Миодраг Линта

„Буљ и Зекановић добро знају антицивилизацијску чињеницу да у Хрватској постоји 36 познатих гробних места у којима се налазе посмртни остаци Срба, а власт у Загребу нема вољу да се ексхумирају“, навео је Миодраг Линта у саопштењу.

Он је навео да се једно од тих места налази на книнском гробљу где је сахрањено 11 масакрираних Срба и један муслиман током и после злочиначке акције Миљевачки плато. С друге стране, Србија је увек показала вољу да се истражи свако место за које је Хрватска сматрала да се налазе посмртни остаци Хрвата, истиче Линта.

Линта истиче да је Хрватска једина држава у региону у којој постоје регистрована гробна места.

„Може се само претпоставити колико има непознатих и скривених гробних места у којима се налазе посмртни остаци Срба. Такође, у заводима за судску медицину у Загребу и Осијеку налази се 911 посмтрних остатака жртава од којих је најмање 400 посмртних остатака српских жртава из злочиначких акција Бљесак и Олуја“, навео је Линта.

Он је указао да је у Хрватској после 2015. године процес идентификације српских жртава фактички заустављен.

„Добро је познато да Хрватска опструише процес ексхумације и идентификације српских жртава јер би се показало да је тзв. Домовински рат био агресорски и злочиначки рат с циљем стварања Велике Хрватске на начелима усташког покрета. Поред тога, Хрватска негирањем српских жртава негира бруталне злочине који су починили припадници хрватских паравојних, војних и полицијских снага“, истакао је Линта.

Током јучерашње расправе у хрватском Сабору о Предлогу закона о несталим особама посланици опозиционог Моста и Храста тражили су блокаду Србије у преговорима са ЕУ док, како кажу, Београд не пружи информације о несталима, а поменут је и захтев за надокнаду ратне штете.

Извор: ТАНЈУГ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: