Седам српских жртава у протеклом рату у БиХ пронађено је и ексхумирано на подручју општине Завидовићи у Федерецији БиХ на локалитету Подсјелово. Након пребацивања у Центар за идентификацију у Бањалуци, биће утврђен њихов индентитет.
Претпоставља се да пронађени скелети припадника Војске Републике Српске и српских цивила, који су страдали у септембру 1995. године приликом напада такозване Армије БиХ на Возућу, када је убијено 459 припадника Војске Републике Српске и српских цивила. Као и у неким досадашњим ексхумацијама на Озрену, пронађени скелети нису комплетни, па су тако од укупно 7 пронађених посмртних остатака, остаци четворо Срба пронађени некомплетни.
„Проналазак ових посмртних остатака значајно ће допринијети процесуирању предмета ратних злочина на подручју Возуће. Посмртни остаци биће превезени у Бањалуку, гђе ће бити извршено медицинско вјештачење пронађених посмртних остатака као и утврђивање идентитета жртава путем ДНК анализе, каже Борис Грубешић, Портпарол Тужилаштва БиХ.
Предсједник Завичајног удружења Завидовићана Зоран Благојевић каже да је приликом напада тзв. Армије БиХ нестало 412 српских бораца и цивила.
До данас је ексхумирано и идентификовано 283, а за посмртним остацима 129 српских жртви се још трага. Од тих 129 који су данас пронађени, ексхумирани су на путу спаса којим су српски војници и цивили покушали да се извуку из обруча муслиманских снага и плаћеника из исламских земаља. У офанзиви на Возућу 10. септембра 1995. године учествовало је око 23.000 припадника такозване Армије БиХ заједно са одредом Ел Муџахид, објашњава Благојевић.
„У офанзиви на Возућу 10.9.1995. године учествовала су два корпуса Армије БиХ. У Трећем корпусу под командом Сакиба Махмуљина учествовало је негђе од 12.000 до 13.000 припадника Армије БиХ у чијем саставу је био и одред Ел Муџахид, а из правца Другог корпуса којим је командовао Сеад Делић учествовало је око 9.000 припадника тзв Армије БиХ. Ми очекујемо да Тужилаштво уради свој дио посла. Рекли смо ко је све учествовао, а сви они могу бити потенцијални кандидати за почињене ратне злочине на том простору“, истиче Зоран Благојевић, предсједник Завичајног удружења Завидовићана.
С обзиром да је управо за ове злочине у Суду БиХ у току поступак против Сакибу Махмуљина, команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ, Благојевић апелује да свједоцима у овом судском процесу треба помоћи, јер постоји могућност притисака на свједоке да се не би на крају догодило да Махмуљин буде ослобођен у судском процесу, као што се то десило у поступку против Насера Орића, истиче Благојевић.
„Ми мало чинимо да помогнемо свједоцима у процесу, а требало би контактирати те особе, попричати има ли притисака или поткупљивања“, додаје Благојевић.
За злочине над Србима на подручју Возуће до сада је у Хашком трибуналу осуђен генерал такозване Армије БиХ Расим Делић, који је 2008. године првостепеном пресудом осуђен на три године затвора, да би након његове смрти 2010. године Апелационо вијеће суда ту одлуку прогласило правоснажном.
Извор: БН телевизија
Везане вијести:
Сећање на девојчицу коју су силовали, па убили муџахедини …
Кад синови Фрање и Алије ударе један на другог – обојица су у …
ЗЛОЧИН У ВОЗУЋИ: Махмуљин је један од деветнаест …
Покољ српских заробљеника у логору „Ел муџахедин“ | Јадовно …