Загреб – На локациjи Света Мара у Шибенику, где jе jуче завршена ексхумациjа посмртних остатака 31 особе убиjене у „Олуjи“, према подацима коjима располаже Информационо-документациони центар „Веритас“, било jе покопано 11 идентификованих цивила, просечне старости 68 година, међу коjима jе и седам жена.
Према подацима коjе jе „Веритас“ добио од хрватске стране 1996. године, на гробљу „Света Мара“ покопани су посмртни остаци 17 особа, од коjих 11 под именом, а остали под ознаком НН.
Реч jе о севернодалматинским Србима, углавном, убиjеним у своjим кућама, а од тих 11 прелиминарно идентификованих сви су цивили просечне старости више од 68 година, међу коjима jе и седам жена, саопштено jе из „Веритаса“.
У селу Ићево убиjене су Милка Булаjа /1910/ и њена кћерка Драгиња /1940/, чиjе jе посмртне остатке породица већ раниjе ексхумирала и пренела у породичну гробницу.
У селу Сонковић убиjен jе и Стеван Марић /1915/, чиjи су посмртни остаци све до данас били покопани на овом гробљу. Стеван jе дед аустралиjског кошаркашког репрезентативца Алекса Марића.
Од 28. до 30. новембра из заjедничке гробнице са локациjе „Света Мара“ у Шибенику ексхумирани су посмртни остаци 31 лица, док их jе 13 са исте локациjе, чиjи су идентитети били познати, већ раниjе ексхумирано по поjединачним захтевима породица жртава.
„Веритас“ наводи да jе реч о посмртним остацима Срба са подручjа северне Далмациjе коjи су страдали у агресиjи хрватских оружаних снага у августу 1995. године на заштићену зону УН, познату као сектор „Југ“ у акциjи коjа jе названа „Олуjа“.
„Иако jе реч о jедноj од већих регистрованих заjедничких гробница, за коjу се знало од марта 1996. године, ексхумациjа се одвиjала углавном у тишини хрватских медиjа, што jе без сумње у директноj узрочноj вези са националном припадношћу жртава и недавно изреченом правоснажном ослобађаjућом пресудом Хашког трибунала хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу“, наводи се у саопштењу „Веритаса“.
На подручjу сектора „Југ“ у акциjи „Олуjа“, према подацима „Веритаса“, убиjено jе 1.045 Срба, међу коjима 672 цивила, од чега 291 жена. До сада jе сахрањено 593 лица, док се 452 jош воде као нестали.
Од 2001. године jе на том подручjу ексхумирано 549 посмртних остатака, од коjих jе до сада идентификовано 414 лица.
„Веритас“ наводи да се на том подручjу налази jош неколико већих гробница и то 59 у Задару, седам у Врлици и три у Водотечу, као и више поjединачних /’вртних гробова’/, са више од 80 посмртних остатака српских жртава из времена `Олуjе`, коjи више од 17 година чекаjу повољну ‘политичку климу’ да буду ексхумирани и идентификовани.
Породице страдалих краjишких Срба очекуjу да се ексхумациjе и осталих регистрованих гробишта из рата 1991-1995. године, коjих има око 500, настави што пре, тим више што ће Хрватска сљедеће године постати пуноправни члан ЕУ.
Извор: ВАСЕЉЕНСКА
Везане виjести: