Представници Срба протераних из Хрватске и потомци жртава усташких злочина у Независноj држави Хрватскоj огорчени су потезом Удружења хрватских ратних ветерана, коjе jе jуче у Бањалуци организовало потписивање петициjе под називом „Стоп маjоризациjи Хрвата у БиХ“
Члан Организационог одбора за потписивање петициjе Игор Башић рекао jе jуче да се „неравноправност Хрвата у БиХ огледа и кроз Изборни закон коjим се омогућава игнорисање легитимне изборне воље хрватског бирачког тела у БиХ.
Башић jе истакао да jе више потписа прикупљено у Бањалуци него у Сараjеву.
Међутим, председник Удружења Срба избеглих из Краjине и Хрватске Петар Џодан каже да га више ништа не изненађуjе, па ни то да Срби у центру Бањалуке потписуjу петициjу у корист Хрвата!
Он истиче да jе наjжалосниjе то што, како каже, већи публицитет има потписивање хрватске петициjе него оне у коjоj су Срби протерани из Хрватске
тражили да се блокира улазак те државе у ЕУ док се не реше питања српске имовине и станарских права прогнаних Срба!
– Наша петициjа jе чак наишла и на осуду! О више од 200.000 Срба протераних са своjих огњишта више нико не води рачуна, а како jе кренуло, Хрвати ће испасти наjвећи страдалници протеклог рата. Проблем jе у томе што ми Срби више не знамо шта хоћемо – каже Џодан.
Он истиче да jе уверен да Србима не би било дозвољено да у Мостару организуjу потписивање петициjе у коjоj траже поврат станарских права и имовине у Хрватскоj или, како каже, петициjу о подршци Србима на Косову и Метохиjи.
– И када би то дозволили, уверен сам да jе ни Срби не би потписали из страха од тога шта ће рећи њихове комшиjе Хрвати и Бошњаци – каже Џодан.
Његово мишљење дели и председник Удружења потомака и поштовалаца жртава комплекса усташких логора „Јадовно 1941″ Душан Басташић, коjи каже да од Срба може да се очекуjе све друго осим да коначно да посвете пажњу своjоj традициjи и своjим жртвама.
– Наше удружење у jуну треба да организуjе међународну конференциjу поводом 70 година од злочина у Јадовну, али до сада ни од jедне републичке институциjе, нити jединице локалне самоуправе коjима смо се обратили, нисмо добили ни одговор, а камоли обећање да ће нам помоћи у томе – каже Басташић.
Према његовим речима, очигледно jе да Срби, коjи о томе треба да воде наjвише рачуна, нису заинтересовани за то да се обележе места на коjима су на
монструозан начин побиjени њихови сународници.
– Нажалост, чини ми се да се све ради у складу са своjеврсном директивом и агендом Европске униjе да се затвори страница звана 20. век и дефинитивно стави печат на истину о српском страдању. У том светлу ме не чуди што Срби дозвољаваjу или пристаjу на то да се други представљаjу као жртве – каже Басташић.
Председник Удружења логораша Другог светског рата Гоjко Кнежевић каже да jе против било какве маjоризациjе, jер она никоме ниjе донела ништа добро, али истиче да му ниjе jасно зашто су Хрвати дошли у Бањалуку да траже подршку.
– Маjоризациjа ниjе никоме донела ништа добро. Свежа су сећања на маjоризациjу Срба од стране Хрвата и Муслимана са почетка деведесетих и знамо
где нас jе то одвело. Али сада jе на сцени маjоризациjа Хрвата од стране Муслимана у Федерациjи БиХ и они тамо треба да решаваjу своjе проблеме – каже Кнежевић.
Он, ипак, истиче да се не противи потписивању петициjе у Бањалуци, jер како каже, Срби и на таj начин показуjу да су толерантан и мирољубив народ, и додаjе да ниjе уверен да би слична српска петициjа могла да се потписуjе у Мостару, а поготово у Сараjеву.
Извор: Press Online