arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрвати и у колу виде четнике

У Хрватској је последњих дана интензивирана медијска хајка поводом прославе Ивањдана у Медаку код Госпића, које организује КУД Крајина из Београда. Манифестација која би требало да се одржи 7. јула у порти локалне цркве, више хрватских портала је већ назвала „окупљањем четника“, а неки постављају отворено питање: „Хоћемо ли то допустити?“

Милорад Загорац / Лична архива
Милорад Загорац / Лична архива

„По интернету се већ деле и слике диплома које ће додељивати учесницима са логом КУД Крајине. Замислите, све то поред Госпића и страдалих хрватских села. Тих пар дана Госпићем ће се орити четничке песме“, стоји у „упозорењу“ сајта „слободналика“.

На сајту „ликаплус“ се иде и корак даље, па песме КУД Крајина пореде са песмама Марка Перковића Томпсона.

„Томпсона забрањују ради песама у другим државама, а у Хрватској други очито могу славити и неговати спомен на злочиначку Крајину и разарање Хрватске. Што може учинити жупан Милиновић и градоначелник Госпића Старчевић?“

Организатор ове манифестације, уједно и председник КУД Крајина Милорад Загорац каже за „Вести“ да је ова манифестација уредно пријављена у Госпићу и да ипак не очекује било какве проблеме или инциденте.

– Окупљамо се у нашем селу не да бисмо некога провоцирали, већ да бисмо неговали нашу културу и традицију, и ништа више од тога.

На скупу неће бити ни четниковања, ни четничких песама већ искључиво изворне игре и песме овога краја – наглашава Загорац и додаје да неки медији намерно подижу тензије којих, како тврди, у овом делу Хрватске више нема.

Без инцидента

– Госпић је пре рата имао око 12.000-13.000 становника, а сада их је тек око 5.000. Од тог броја Срба је тек неколико стотина.

Нажалост, све више српских села нестаје са карте јер су се углавном враћали старији људи који умиру. У мом селу, у Медаку, након повратка 2002. било је 176 житеља, а сада их је тек 56. Остали су поумирали.

Окупљањима код наших цркава желимо да сачувамо од заборава културу и традицију Срба који су живели на тим просторима и ништа више од тога. Уосталом, на ове догађаје долазе и Хрвати и никада није било ни најмањег инцидента – закључује Загорац.

Аутор: Ђ. Баровић

Извор: Вести онлине

Везане вијести:

Одржан “Фестивал фолклора Срба из Крајине, Републике …

Шести Фестивал фолклора „Шири ми се моје коло мало …

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Matura

Čak i najboljim đacima škola je uvijek pomalo “teret”, pogotovo ambicioznijima u koje

Mladost

Sve u svemu, imale smo sretno djetinjstvo, okružene ljubavlju i brigom, a standard

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​