fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хаг сеје нову мржњу

Доживотна робија за првог председника Републике Српске Радована Kараџића опет је узбуркала Балкан. Муслимани у БиХ ликују, а Срби не крију гнев због селективне правде, па се све гласније чује да је Хашки трибунал, основан да испуни мисију помирења, још једном унео раздор међу народе бивше Југославије.

Пресуда Kараџићу довела је до нових инцидената. Сувласник Kрајина класа Саша Тривић “подршком Kараџићу” изазвао је праву буру у Сарајеву, где су грађани позвани на бојкот његових производа. Међутим, он каже да су “ствари извучене из контекста, а напад заправо уперен на фирму”.

Забележено је и да је лидер сарајевског Антидејтонског покрета Нихад Аличковић после изрицања пресуде Kараџићу напао мушкарца са српском заставом, а свађе некадашњих Југословена на друштвеним мрежама добиле су нови замах.

О неправди пред Трибуналом, тврде аналитичари, говоре и цифре. Они указују да је оптужено 109 грађана Србије, а осуђено њих је 72. При том, од 33 оптужених Хрвата осуђено их је 20. Најбоље су прошли Бошњаци јер су осуђена петорица од деветорице оптужених. Срби су укупно кажњени са близу 1.170 година затвора, Хрвати с нешто мање од 300, а Бошњаци тек са нешто више од 40 година.
Двоструки аршини

Према речима социолога Бојана Панаотовића, Хашки трибунал је пристрасношћу изазвао ефекат супротан прокламованом циљу. Он сматра да свако ко је крив треба да одговара, али указује да је суд углавном имао двоструке аршине за актере, кажњавајући великом већином само српску страну.

– Од почетка су играли другачију улогу, да суштински стигматизују једну страну, а остале амнестирају. Упркос томе што се у процесима суда користи термин грађански рат, на стубу срама се нашла само једна страна – тумачи Панаотовић за “Вести” и пита какав је то рат ако је кривцем проглашен само један од свих учесника у крвавом распаду Југославије.

Узрок оваквог понашања Трибунала, према речима нашег саговорника, може се видети у токовима новца који воде до финансијера суда који кроје његове потезе.
Бесмислено ликовање

И адвокат Тома Фила указује да Трибунал не само да није допринео помирењу, већ је стање горе него што је било.

– У Босни су ликовали чак и када је масовни убица на Новом Зеланду пуштао песму у којој се помиње Радован Kараџић. Видимо да су они рођени после рата још острашћенији од родитеља. Мржња им је пренета, а томе је допринео и Хашки суд својим радом и пресудама – рекао је Фила за “Вести” уз напомену да је бесмислено ликовати што ће неко ко има 74 године умрети у затвору.
Циљ уништење РС

Иза оваквих пресуда, каже Фила, стоји намера поништења Српске.

– Написао сам књигу у којој сам прогнозирао да се ради на томе да Kосово буде независно, Санџак аутономан, да се Војводина таласа, а Српска нестане. То се крије иза пресуде Kараџићу за коју тужилац Серж Брамерц каже да има име и презиме. То је превара, јер су политичари оптужени по командној одговорности, а у оптужницама пише да су Срби чинили злочине. То није индивидуализација злочина, али дај Боже да је то само Kараџић и да неће Срби бити проглашени геноцидним – каже Фила.
Заборављене жртве

– Бројна истраживања су јасно показала да су над Србима почињени огромни злочини током сукоба. На делу се видело како је Хрватска очишћена од грађана српске националности, док на Kосову дана живи значајно мање Срба него пре бомбардовања 1999. године – указује Панаотовић на злочине без казне.

Мук о неправди

Генерал Драгољуб Ојданић, начелник Генералштаба Војске Југославије (ВЈ) у време рата с НАТО 1999. године, сажео је у једној речи коментар о пресуди Радовану Kараџићу: “Срамота”.
– Срамота је што се ћути и што нема подршке готово ни са једне стране – рекао је генерал за “Вести”.

И сам хашки осуђеник, генерал Ојданић је имао прилике да се упозна са механизмом рада Хашког трибунала, те је у образложењу пресуде нашао и могући разлог за изрицање доживотне казне првом председнику РС.

– То је делимично истакнуто приликом изрицања судске пресуде, да је неколицина официра и генерала Војске РС осуђена доживотно, а да им је Радован Kараџић био врховни командант. Мада, он не би веселник ништа добио тиме да је остало 40 година затвора из првостепене пресуде јер је доста стар – рекао нам је генерал Ојданић, у почетку веома скептичан јер је, како каже, имао лоша искуства с новинарима.

Подсетимо, генерал Ојданић се добровољно предао Хашком трибуналу уверен у сопствену невиност, али је осуђен на 15 година затвора. Генерал је повукао жалбу на пресуду и пуштен је на слободу након одслужене две трећине казне, августа 2013. године.

Извор: ВЕСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: