arrow up

Подијелите вијест:

Градоначелник Ријеке: Хрватска десница тражи стварање “чисте расе”

Хрватска десница и њени медији воде прави рат против Војка Оберснела, градоначелника Ријеке, који се противи референдуму о промјени изборног закона и упозорава да би ускраћивање права мањинама у Сабору био “корак до стварања чисте расе”.

Војко Оберснел (Фото: novilist.hr)
Војко Оберснел (Фото: novilist.hr)

– Овим референдумским питањем позивате на обрачун, а не на сарадњу. Ви негирате чињеницу да припадници националних мањина који живе у Хрватској дијеле судбину већинског народа и ходају истим улицама као ми.

Они раде исте послове, имају иста весеља и туге, исте потребе, исте проблеме и исте одговорности у овом друштву, као и сви ми – поручио је Оберснел.

Он се нада да ће грађани Ријеке са презиром обилазити штандове Удружења Народ одлучује, које прикупља потписе за референдум, којим би мањинама било ускраћено право да бирају владу и одлучују о буџету Хрватске.

Оберснел је поручио десници, коју подржава Католичка црква, велики број медија и интелектуалаца, да је референдум “само корак до захтјева за формирање чисте нације или чисте расе, за протјеривање или истребљивање других и другачијих”.

Од тражене 41 локације, Град Ријека одобрио је 26 за прикупљање потписа на петицији за референдум.

У Хрватској је у току покушај десних удружења да добију довољан број потписа за изјашњавање грађана, а неки политички аналитичари процјењују да је реално да тај захтјев уђе у процедуру.

(Срна)

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Везане вијести:

Срби у хрватском Сабору губе право гласа? Шта се крије иза скандалозне иницијативе за промену изборног закона

Срби и други „мањинци“ у Хрватској остају без права да бирају власт и буџет!?

Дејан Јовић: Срби у Хрватској осуђени на нестанак | Јадовно 1941.

Срби у Хрватској без елементарних права | Јадовно 1941.

Пет кључних питања за Србе у Хрватској данас | Јадовно 1941.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​