fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ГРАДЊА КАПЕЛЕ ЗА ЖРТВЕ „ОЛУЈЕ“

Banstol_Fruska_Gora-a09119dbЊегово преосвештенство епископ сремски Василиjе одобрио jе градњу капеле у фрушкогорском насељу Банстол посвећене жртвама хрватске воjне акциjе „Олуjа“, у коjоj jе са своjих вjековних огњишта у Хрватскоj протjерано више од 250.000 Срба.

„Срби не смеjу и неће седети скрштених руку, док у Хрватскоj спремаjу помпезну прославу 20 година од `Олуjе`. Капела у Банстолу, на светоj Фрушкоj гори, биће jедно од места где ћемо с плачем и тугом, али достоjанствено обележити дане кад смо отерани са своjих вековних огњишта и отргнути од своjих светиња“, рекао jе Срни владика Василиjе jуче послиjе договора са житељима Банстола о градњи капеле.

Он jе додао да би градња капеле у Банстолу могла кренути већ за десетак дана, чим буду обављене правне формалности у вези са купопродаjним уговором.

„Већ почетком наредне седмице Епархиjа сремска купиће за 10.000 евра плац од 15 ари и дати га на кориштење житељима Банстола да на њему саграде капелу и све пратеће обjекте коjи су им потребни. Очекуjем да градња почне за десетак дана и буде завршена до обиљежавања `Олуjе“, рекао jе Василиjе.

Главни инициjатор градње капеле жртвама „Олуjе“ Бранко Симоновић рекао jе Срни да капела за житеље Банстола представља сjећање, али и будућност.

„Та црквица jе у сваком погледу више од цркве. Она jе место сећања, али и место будућности наше деце. Захваљуjући епископу Василиjу, односно Српскоj православноj цркви (СПЦ), добили смо на светоj Фрушкоj гори jедно место око кога се може завртети живот, како наше садашње генерациjе, тако и наше деце. Зашто овде, поред капеле не би била пиjаца и други садржаjи коjи насеље чине насељем?“, упитао jе Симоновић, коjи jе и предсjедник „Клуба свих генерациjа“.

Он jе истакао да су житељи Банстола уз подршку цркве први пут добили своjу „адресу“.

„Градњом капеле и игралишта за децу око ње, житељи Банстола добили су први пут у историjи своjу адресу. Општине Сремски Карловци, Инђиjа и Ириг третирали су нас као викенд-насеље иако по њиховом званичним процjенама у Банстолу стално живи 3.500 људи. Нажалост, ти људи, претежно Срби протерани из Хрватске, до данас челницима тих општина нису били на краj памети. Ниjедна од три општине ниjе нам одговорила на захтеве за капелом и игралиштима,“, навео jе Симоновић.

Бошко Тонковић, власник парцеле коjу ће купити Епархиjа сремска, рекао jе да црква овим чином удахнула нови живот и дала наду људима.

„Добро знам шта jе бити избеглица jер сам као 17-годишњак побjегао пред `Олуjом` из свог личког родног села у околини Коренице. У капели ћемо одржати помен жртвама `Олуjе`, али и послати поруку да постоjимо и опстоjимо на светоj српскоj Фрушкоj гори“, рекао jе Тонковић.

Договору о градњи капеле у Банстолу присуствовао jе и предсjедник Завичаjног клуба Славониjа из Инђиjе Вељко Вукелић, коjи jе и предсjедник Организационог одбора манифестациjе „Крушедолска звона“.

У злогласноj операциjи хрватске воjске „Олуjа“ у августу 1995. године за четири дана с подручjа некадашње Републике Српске Краjине са своjих вjековних огњишта протjерано jе више од 250.000 Срба.

У Банстолу данас стално живи 3.500 људи од коjих су више од 95 одсто прогнаници коjи су на те просторе дошли послиjе „Олуjе“.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

ГРАДИЋЕ СЕ ЦРКВА ПОСВЕЋЕНА ЖРТВАМА „ОЛУЈЕ“ – Jadovno …

страдање српске православне цркве у хрватскоj у акциjама

Олуjа – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: