fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Голооточани: Муке тешке четири милиона

Породице и НВО траже од државе да обештети заточенике Голог отока. Бивши логораши су дигли глас да исправе вишедеценијску грешку. Казну на хрватском острву издржавало је 3.399 Црногораца

Голи оток
Голи оток

Седам деценија је прошло од раскола Тита и Стаљина који је поделио Црногорце на „патриоте и издајнике“. Ови „други“, од којих су многи постали заточеници Голог отока, махом нису дочекали правду. Логораши су опет дигли глас, а подршку су им дали малобројни саборци и невладин сектор тражећи од државе да исправи „криву Дрину“ и обештети мученике. Више од стотину фамилија чији су чланови робијали, најавило је тужбе за одштету у висини од око четири милиона евра!

Казну на врелом камену хрватских острва издржавало је 3.399 Црногораца, од чега 130 жена. У међувремену су нестале три државе СФРЈ, СРЈ и СЦГ и стигло се до независне Црне Горе, а њихов проблем није решен!

– У случају да држава што пре не реагује, ја ћу правду потражити пред међународним судом у Стразбуру – каже за „Новости“ Бранко Љумовић (90), један од ретких преживелих голооточких заточеника.

Љумовића је војни суд у Загребу осудио на пет година строгог затвора и четири године губитка грађанских права.

– Нису успели да ме промене. Остао сам веран Русији, али без грађанских права. Нисам имао право на посао нити да гласам – присећа се наш саговорник. – Док сам обављао функцију председника Удружења голооточких жртава пре деценију поднео сам надлежним органима нацрт закона о рехабилитацији и обештећењу, али од тога није било вајде. Тада сам разговарао са министром правде, а данас црногорским премијером Душком Марковићем који ми је обећао да ће то питање бити покренуто, али видимо да још ништа нема од тога. Мислим да је ред да преостали живи голооточки страдалници и чланови њихових породица добију накнаду за све оно што су претрпели на Голом отоку и због Голог отока.

Бранко Љумовић / Фото Вијести
Бранко Љумовић / Фото Вијести

НВО Акција за људска права (ХРА) даје подршку захтеву породица голооточких затвореника. Теа Горјанц Прелевић каже за „Новости“ да је поражавајуће што Црна Гора још није донела правно обавезујући акт за рехабилитацију и обештећење ових мученика на Голом отоку, Светом Гргуру и у другим затворима.

– Рехабилитација би требало да обухвати право на посебан пензијски стаж, месечну новчану накнаду уз посебан додатак, здравствену заштиту и друга права из здравственог осигурања, право на враћање конфисковане имовине, односно обештећење за ту имовину, као и за претрпљену материјалну и нематеријалну штету. Висина накнаде треба да буде адекватна штети претрпљеној због неоснованог лишења слободе, што је за последицу имало душевне болове, отуђеност од породице или пропуштену економску добит у виду онемогућавања запослења или напредовања у каријери, и не би требело да буде много мања од обештећења које се данас досуђује за неосновано лишавање слободе у складу са препоруком из резолуције Савета Европе. Нарочито би требало вредновати чињеницу да ли је особа умрла у затвору – објашњава Горјанц Прелевић.

ПИПЕРИ

Бранко Љумовић је осуђен по члану 118 – непријатељска делатност против народа и државе, али оптужбу никада није признао.

– По истеку казне вратио сам се у моје Пипере код Подгорице и у њима чекао да ми се врате грађанска права – присећа се наш саговорник.

Аутор: В. Кадић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Америка „жмурила“ на Голи оток | Јадовно 1941.

На Голом Отоку процентуално било највише Срба и Црногораца …

Тајна Голог отока: Претеча трговине – шверца и Удбина …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: