fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Филип Давид: Док Србија не призна злочине, неће бити стабилности и мира

56f8e5e5-a608-4cb4-8ca2-640b0a0a0a64-filip-david40-718x446-650x404Филип Давид, вишеструко награђивани србијански књижевник, борац против режима Слободана Милошевића, ауторитаризма, великосрпског национализма, ксенофобије и рата, дан након пресуде злочинцу Радовану Караџићу, осуђеном на 40 година затвора, анализирао је стање у Србији, те односе у региону, након ове хисторијске одлуке на коју се дуго чекало.

Колективна одговорност

Давид истиче да се у јавном простору Србије пресуда не прихвата и да се Хашки суд покушава дискредитирати тврдњама да „суди само Србима“. Више се слави што Караџић није пресуђен и за геноцид у још седам опћина у БиХ, осим што је осуђен за Сребреницу. Подсјећајући да Србија хашке осуђенике за ратне злочине слави и дочекује као хероје Давид каже , да помака неће бити док с ето не промијени.

– Све док се не схвати и искрено не прихвати оно што се догодило у 90-им годинама нема помака овдје, а тренутно овдје не видим ту жељу и вољу. Видјели смо да се Вучић одмах састао с патријархом и пружио подршку Републици Српској. Ситуација се не може назвати оптимистичном . А, без суочења Србије, прије свега политичара с признавањем великих злочина који су извршени у име свих нас, нема стабилизације Србије, а без стабилне Србије нема ни у региону мира –каже Давид.

Тешко је каже Давид вјеровати у искрене намјере и жељу за помирењем у Србији, када су у врху власти исти они који су учествовали у политикама које су довеле до рата на овим просторима .У контексту хашких пресуда за злочине, Давид каже да подржава став да кривица не може бити колективна. Но, сматра да исто не може тврдити и за одговорност.

– Има колективне одговорности. Она постоји и ми то морамо схватити. Подршка Милошевићу је била 90 процената , можда и више у неким тренуцима, као што је данас подршка Вучићу велика. Значи да се може говорити о одговорности сваког бирача. Али када се говори о злочинима, онда се мора говорити о конкретним именима и Хашки суд то ради- истиче Давид.

Егзекутори шетају

Угледни књижевник као велики проблем истиче и то што је на слободи велики број директних извршилаца злочина.

– Има много егзекутора који слободно шетају и поново су „поштени“ . Они нису одговарали. То није проблем само Србије, него и других средина, али у највећој мјери је проблем Србије, јер највише је било оних који су одавде ишли широм Југославије и вршили злочине. Врло мало је оних којима је заиста суђено и пресуђено и не само оних који су директно убијали него и оних који су наводили на убиства.

Песимиста је да ће се у Србији нешто промијенити након предстојећих избора, јер каже „ми тренутно и немамо опозиције“ . Истиче да постоји и могућност да у скупштину уђу екстремни десничари што само може додатно погоршати ситуацију и односе у региону.
Због избора је сматра Давид и наглашена прича око Караџићеве пресуде.

– Све се врти укруг и увијек се вјеровало на овим нашим подручјима да само патриотизам изражен кроз национализам доноси гласове , све друго није важно. Само да будеш родољуб, али таква врста родољубља је квази патротизам, лажни патриотизам који само наноси штету свима заједно- закључује Давид.

Уџбеници хисторије

Давид каже да је очекивао да ће Караџић бити осуђен на 40 година затвора или на доживотну робију, те висину казне у овом случају сматра више симболичком.

– Али, у историји ће остати забиљежено да је Караџић један од главних кривица за оно што се догодило. Е, сад да ли ће и колико времена проћи док те чињенице не постане дио уџбеника историје овдје код нас то је велико сад питање, и зависи од политичких лидера, од односа снага у региону, од односа опозиције и власти у Србије- каже Давид.

САФФ.БА

Везане вијести:

Ратко Дмитровић: Више од нетрпељивости

Ратко Дмитровић: Јесу ли Николић и Давид равноправни?

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: