arrow up

Podijelite vijest:

Đokić: Znaju se i naredbodavci i počinioci zločina nad Srbima

Petar Djokic.jpg

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić poručio je danas da se za svakog od 3.267 Srba koji su ubijeni u srednjem Podrinju, zna iz kog su naroda počinioci zločina i ko su njihovi naredbodavci.

“Ovaj broj ubijenih, pretežno civila, treba da bude jasan znak da stradanja u Podrinju imaju i svoju drugu stranu, a ne samo jednu o kojoj se godinama govori i u kojoj su samo Srbi označeni kao zločinci”, rekao je Đokić danas na duhovnoj akademiji u Bratuncu povodom obilježavanja 20 godina od stradanja Srba srednjeg Podrinja.

On je podsjetio da za zločine nad Srbima u Podrinju još niko nije odgovarao, jer je dosadašnji rad Suda i Tužilaštva BiH bio zasnovan na principu “selektivne pravde”, što se mora hitno promijeniti.

“U pravosudni sistem BiH, ovakav kakav je, srpski narod nema nikakvo povjerenje zato što nije dostojan onoga što, ustvari, sudska vlast treba da predstavlja, a to je borba za pravdu i pravičnost”, rekao je Đokić.

On je podsjetio da je najmanje 800 djece u Podrinju tokom posljednjeg rata ostalo bez jednog ili oba roditelja, te da je oštećeno i uništeno 5.400 domova u kojima ljudi više ne žive i koje sada treba obnoviti.

“Zato je važno da u što jačem kapacitetu imamo institucionalni sistem u RS, jer je u njega narod stekao trajno povjerenje. Za Srbe koji žive u BiH nema alternative, osim Republike Srpske”, kaže Đokić.

Đokić, koji je i predsjednik Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade RS, pozvao je srpski narod Podrinja da se ubuduće svake godine prve subote u julu što masovnije okupi u Bratuncu kako bi se obilježilo stradanje srpskog naroda, a žrtve otrgle od zaborava.

Predsjednik Organizacije porodica poginulih, zarobljenih boraca i nestalih civila RS Nedeljko Mitrović naglasio je da je potrebno identifikovati sve žrtve, pronaći nestala lica, kazniti sve počinioce ratnih zločina i izvršiti reformu Instituta za nestala lica BiH.

Izvor: frontal

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​