arrow up

Podijelite vijest:

Deportovanjem prikrivaju zločine nad Srbima?

Abu Hamza

Deportovanje mudžahedina iz BiH predstavlja izbegavanje suočavanja sa zločinima koje su oni počinili nad Srbima tokom proteklog rata u BiH, izjavio je direktor Centra za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske (RS) Janko Velimirović.
“Velika je šteta što svi mudžahedini u BiH nisu procesuirani za ratne zločine koje su počinili nad Srbima u BiH, bilo individualno, u jedinicama, ili naredbodavno”, rekao je Velimirović.
Velimirović je dodao da je deportacija državljanina Tunisa Karaja Kamela Bin Alija, poznatijeg kao Abu Hamza, jedan od primera kako se izbegava suočavanje s pravdom, napominjući da ga nakon ekstradicije u Tunis niko više neće pozvati na odgovornost.
Rukovodilac Operativnog tima Republike Srpske za traženje nestalih Goran Krčmar smatra da deportovanje državljanina Tunisa Abu Hamze iz BiH u matičnu državu predstavlja klasično prikrivanje zločina i za to okrivljuje institucije BiH.

“Deportovanjem iz BiH državljanina Tunisa, Abu Hamze, u matičnu državu institucije BiH samo su još jednom abolirale zločin počinjen nad srpskim narodom”, rekao je Krčmar.
On je podsetio da se u presudi komandantu Armije BiH Rasimu Deliću u Hagu jasno navodi da su pripadnici odreda “El mudžahid”, u kojem je bio i Abu Hamza, počinili zločine nad Srbima na Ozrenu. Na osnovu te činjenice, Krčmar je rekao da postavlja principijelno pitanje Tužilaštvu BiH – da li je Abu Hamza trebao da bude procesuiran i da odgovara za taj zločin ili da bude deportovan u matičnu zemlju?
“Ko će odgovarati za zločine nad srpskim narodom u BiH? Bolje bi bilo da nije napustio BiH i da je dočekao lice pravde, nego da ga za pet godina opet tražimo i vraćamo”, smatra Krčmar.

Državljanin Tunisa i BiH

Državljanin Tunisa Karaj Kamel Bin Ali, poznatiji kao Abu Hamza, koji je proglašen pretnjom po nacionalnu bezbednost BiH, deportovan je juče u matičnu državu u pratnji ovlašenih službenika Službe za poslove sa strancima BiH. Deportovanje je izvršena uz asistenciju Agencije za istrage i zaštitu BiH i Direkcije za koordinaciju policijskih tela. Ovom državljaninu Tunisa uz meru proterivanja izrečena je i zabrana povratka u BiH u periodu od pet godina.
Karaj Kamel Bin Ali je u BiH osumnjičen i osuđivan za više teških krivičnih dela. Državljanstvo BiH dobio je, jer se tokom rata od 1992. do 1995. godine borio u jedinici “El mudžahid”.

 

Izvor: vesti-online

NAJNOVIJE VIJESTI

Vlak za Bajmok

Kamo ćemo? Pa opet u vagon. Marveni, dakako! Slika uobičajena – peć gori,

Čekamo vlak za Baju

Konačno zviždi, fućka lokomotiva. Počinje graja, glasno se razgovara… Motam ceradu, a ona

U Pečuhu smo

„Dižite se i iznosite stvari“, oglasi se Stevo. Sve smo iznijeli i poredali

U vagonu za Pečuh

Sve je tako potrajalo do onog dana kad Stevo reče: „Danas, negdje predvečer,

U toploj kući

„Ajmo, na posao, da djeca ne čekaju“, naredi Joško. Došli smo do dvorišta

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​