У Медија центру у среду приказан филм „Страдање – Косово и Метохија“ аутора Ранка Ђиновића. Као што жртве имају име, тако их имају и злочинци и она су исписана на више од 17.000 пријава
Ово је филм који чува истину, делић онога што се широм Косова и Метохије дешавало после Другог светског рата до дан-данас. У њему смо видели најцрњу страну људске природе, бестијалност, монструозне злочине, однос Албанаца према живим и мртвим Србима, према српским светињама и културно-историјским споменицима. А, важан је зато што о овим злочинима морамо говорити, поготову сада када Специјално тужилаштво истражује злочине ОВК и када међународна заједница, коначно, мора проговорити језиком истине.
Ово је рекао Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Србије, после пројекције документарног филма „Страдање – Косово и Метохија“ аутора Ранка Ђиновића, одржане у среду у београдском Медија центру. Наглашавајући да Србија и породице жртава неће дозволити да се њихово страдање заборави, Одаловић је казао:
– Важно је да се врати нада да ће злочинци из ОВК одговарати за своја недела. То је и одговорност међународне заједнице, јер су се бројни злочини над Србима догодили у време мандата међународних снага на КиМ.
У врло потресном филму „Страдање – Косово и Метохија“, Ђиновић је у 32 минута „сложио“ догађаје, доказе и сведочанства о вишедеценијском страдању Срба и неалбанаца на КиМ. Подсетио је на сепаратистичке демонстрације у Ђаковици марта 1998, монструозни злочин Рамуша Харадинаја и његових „сабораца“ на Радоњићком језеру, убијене жетеоце у Старом Грацком, али и на потресне тренутке посете изгнаних Срба разрушеним гробљима, светињама и кућама, све до сцене када шарпланинац препознаје свог правог газду, изгнаног Србина, приликом посете Дрснику 2006. године.
– Неке кадрове сам снимио сам, неке добио од пријатеља, неке од владине Канцеларије за нестала лица – рекао је Ђиновић. – Филм није за млађе од 18 година, али јесте за младе. Да се на пола сата оставе друштвених мрежа и да погледају шта се нашем народу деценијама дешавало на само 350 километара од Београда.
Историчар Милош Ковић, професор Филозофског факултета у Београду, рекао је да је Ђиновићев филм драгоцен документ о геноциду над Србима у 20. веку.
– Као што жртве имају име и презиме, тако их имају и злочинци чија имена су исписана на више од 17.000 кривичних пријава – казао је Ковић. – Нигде у свету злочини не застаревају, а свака држава чува документацију и спроводи правду. Немамо права на депримираност и попуштање, нити да се одричемо истине, јер питање КиМ је питање основног људског морала и смисла наше историје.
МОГЕРИНИ РЕКЛА ИСТИНУ
Упитан да прокоментарише изјаву шефице дипломатије ЕУ Федерике Могерини да споразум Београда и Приштине мора да прође Савет безбедности УН, Вељко Одаловић је рекао:
– Могеринијева је рекла истину, јер је, иако девастирана, Резолуција 1244 жива и њу може да промени само СБ УН. То је и једино место где се може донети трајно решење за КиМ које гарантује мир и стабилност, а истовремено и тело у ком Србија има врло озбиљне партнере.
Аутор: Ј. МАТИЈЕВИЋ
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ