fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ: Сведочанство о геноциду над Србима

У Медија центру у среду приказан филм „Страдање – Косово и Метохија“ аутора Ранка Ђиновића. Као што жртве имају име, тако их имају и злочинци и она су исписана на више од 17.000 пријава

Са конференције за новинаре после пројекције филма, Фото К. Михаиловић
Са конференције за новинаре после пројекције филма, Фото К. Михаиловић

Ово је филм који чува истину, делић онога што се широм Косова и Метохије дешавало после Другог светског рата до дан-данас. У њему смо видели најцрњу страну људске природе, бестијалност, монструозне злочине, однос Албанаца према живим и мртвим Србима, према српским светињама и културно-историјским споменицима. А, важан је зато што о овим злочинима морамо говорити, поготову сада када Специјално тужилаштво истражује злочине ОВК и када међународна заједница, коначно, мора проговорити језиком истине.

Ово је рекао Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Србије, после пројекције документарног филма „Страдање – Косово и Метохија“ аутора Ранка Ђиновића, одржане у среду у београдском Медија центру. Наглашавајући да Србија и породице жртава неће дозволити да се њихово страдање заборави, Одаловић је казао:

– Важно је да се врати нада да ће злочинци из ОВК одговарати за своја недела. То је и одговорност међународне заједнице, јер су се бројни злочини над Србима догодили у време мандата међународних снага на КиМ.

У врло потресном филму „Страдање – Косово и Метохија“, Ђиновић је у 32 минута „сложио“ догађаје, доказе и сведочанства о вишедеценијском страдању Срба и неалбанаца на КиМ. Подсетио је на сепаратистичке демонстрације у Ђаковици марта 1998, монструозни злочин Рамуша Харадинаја и његових „сабораца“ на Радоњићком језеру, убијене жетеоце у Старом Грацком, али и на потресне тренутке посете изгнаних Срба разрушеним гробљима, светињама и кућама, све до сцене када шарпланинац препознаје свог правог газду, изгнаног Србина, приликом посете Дрснику 2006. године.

Сцене из филма "Страдање - Косово и Метохија"
Сцене из филма „Страдање – Косово и Метохија“

– Неке кадрове сам снимио сам, неке добио од пријатеља, неке од владине Канцеларије за нестала лица – рекао је Ђиновић. – Филм није за млађе од 18 година, али јесте за младе. Да се на пола сата оставе друштвених мрежа и да погледају шта се нашем народу деценијама дешавало на само 350 километара од Београда.

Историчар Милош Ковић, професор Филозофског факултета у Београду, рекао је да је Ђиновићев филм драгоцен документ о геноциду над Србима у 20. веку.

– Као што жртве имају име и презиме, тако их имају и злочинци чија имена су исписана на више од 17.000 кривичних пријава – казао је Ковић. – Нигде у свету злочини не застаревају, а свака држава чува документацију и спроводи правду. Немамо права на депримираност и попуштање, нити да се одричемо истине, јер питање КиМ је питање основног људског морала и смисла наше историје.

МОГЕРИНИ РЕКЛА ИСТИНУ

Упитан да прокоментарише изјаву шефице дипломатије ЕУ Федерике Могерини да споразум Београда и Приштине мора да прође Савет безбедности УН, Вељко Одаловић је рекао:

– Могеринијева је рекла истину, јер је, иако девастирана, Резолуција 1244 жива и њу може да промени само СБ УН. То је и једино место где се може донети трајно решење за КиМ које гарантује мир и стабилност, а истовремено и тело у ком Србија има врло озбиљне партнере.

Аутор: Ј. МАТИЈЕВИЋ

Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: