fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЧУРКИН: НЕКЕ ЗЕМЉЕ У СУКОБУ ИНТЕРЕСА У ИСТРАЗИ О ТРГОВИНИ ОРГАНИМА

curkin.jpgЊУЈОРК, (СРНА) – Руски амбасадор при УН Виталиj Чуркин рекао jе данас да су неке од држава у своjеврсном конфликту интереса у истрази о трговини органима на Косову и Метохиjи и изразио сумњу у начин на коjи jе Еулекс води.

„Тренутно истрагу о умиjешаности косовских лидера воде оне земље коjе су у прошлости помагале тим људима да дођу на власт на Косову“, рекао jе Чуркин на сjедници Савjета безбjедности УН, коjи jе данас разматрао ситуациjу на Косову и Метохиjи.

Водећу улогу у истрази имаjу САД, каже Чуркин и додаjе да jе „случаjност“ да jе амерички држављанин Клинт Вилиjамсон задужен за вођење истраге.

„Забринути смо због начина на коjи Еулекс испитуjе чињенице наведене у извjештаjу Дика Мартиjа о илегалноj трговини људским органима на Косову“, рекао jе Чуркин и подсjетио на лошу ситуациjу на Косову када jе риjеч о заштити свjедока, што jе потврдио и Савjет Европе.

Руски амбасадор jе због свега тога позвао Савjет безбjедности да подржи инициjативу Србиjе да се истрага о трговини органима на Косову води под окриљем тог тиjела. „Истрага мора да буде непристрасна и да улива повjерење и због тога тражимо да буде пренесена на Савjет безбjедности“, рекао jе Чуркин.

Он каже да Русиjа сумња у статусну неутралност Еулекса и Кфора, коjе jе критиковао због односа према руском хуманитарном конвоjу упућеном Србина на Космету. „Москва сама одлучуjе ко ће jе и гдjе добити“, рекао jе Чуркин.

Представница САД при УН Розмари ди Карло нагласила jе да су „неосноване и неодговорне сумње“ у истрагу коjу предводи Вилиjамсон. „САД се залажу за одлучну истрагу о свим озбиљним криминалним активностима, укључуjући и трговину органима“, рекла jе Ди Карло и додала да Еулекс ужива пуну подршку свих регионалних фактора.

Она jе оштро осудила постављање блокада на сjеверу Косова и нагласила да САД одбацуjу све покушаjе „подривања легитимитета приштинских власти“.

Ди Карло jе нагласила да међународна заjедница жели мир и стабилност на Косову и циjелом Западном Балкану и додала да jе „сада вриjеме да Србиjа и Косово оставе иза себе прошлост и раде заjедно на будућности“.

Представници Њемачке и Француске при УН навели су да те земље имаjу пуно повjерење у истрагу коjу води Американац Клинт Вилиjамсон.

Њемачки амбасадор Петер Витинг осудио jе постављање српских блокада на путевима на сjеверу Косова, као и све акте насиља уперене против Кфора и Еулекса, те поздравио позив предсjедника Србиjе Бориса Тадића да се уклоне барикаде.

Замjеник шефа француске мисиjе у УН Мартин Бриjен оциjенио jе да jе напад на воjнике Кфора и Еулекса неприхватљив и додао да они не могу бити третирани као страна у сукобу.

„План Мартиjа Ахтисариjа jе добра основа за интеграциjу сjевера Косва“, рекао jе Бриjен и додао да би косовски премиjер Хашим Тачи требало да увjери Србе на Косову да сви заjедно имаjу заjедничку будућност.

Представник Велике Британиjе при УН Рик Бартон поздравио jе досадашње напоре Приштине и Београда у обновљеном диjалогу и наjавио да ће његова земља и даље помагати Косово. Он jе додао да jе приврженост Косова и Србиjе диjалогу заначаjна и за њихов напредак ка чланству у Европскоj униjи.

Косовски министар спољних послова Енвер Хоџаj оциjенио jе да би давање статуса кандидата Србиjи приjе испуњавања преузетих обавеза према Косову дугорочно имало негативне посљедице на Косову. Хоџаj jе позвао српске власти да повуку припаднике полициjских структура са сjевера Косова и нагласио да jе „идеjа о размjени териториjа веома опасна“.

Савjет безбjедности УН разматрао jе данас ситуациjу на Косову коjа jе, према оцjени генералног секретара УН Бан Кимуна, напета и умногоме утиче на диjалог Београда и Приштине и разговоре о европскоj перспективи региона.

 

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: