Црногорско Специjално тужилаштво за борбу против организованог криминала, корупциjе, ратних злочина и тероризма претреса списе и доказне материjале у вези са случаjем ратног злочина над Србима у Чаjничу 1993. године, у коjима су учествовали црногорски држављани из околине Пљеваља, пише „Политика“.
„Постоjе не само индициjе већ и необориви докази да су у звjерским ликвидациjама 25 цивила, рањавању више њих и одвођењу у заробљеништво, силовањима и излагању тортури, учествовали људи са подручjа Буковице, у општини Пљевља“, рекао jе за оваj лист инспектор полициjе, коjи jе недавно „добровољно“ пензионисан.
Из тог времена, навео jе оваj извор, постоjи кривична приjава полициjе из Чаjнича против 38 држављана Црне Горе, од коjих неки живе у БиХ, али користе бирачко право на подручjу Пљеваља.
Саговорник листа наводи да су за детаље овог злочина знале и неке адвокатске канцелариjе и невладине организациjе, коjе су годинама истраживале наводне злочине над муслиманима из Буковице, све да би сакрили управо злочине црногорских држављана над Србима у Чаjничу и Горажду.
У селима Поникве, Гламочевићи и Бућковићи убиjени су Његош, Полка, Душанка, Бранко и Ивана Машић, Трифко, Божо и Станоjка Дачевић, Душко Катана, Вучко и Стево Ковачевић, Чедо Поповић, Душан Чокорило, Даринка Пjевић, Жељко Машић и Мирко Крноjелац.
У Гламочевићима су убиjени цивили Милан Вуjовић, Ратко Крезовић, Радован Станичић, Алекса Танасковић, Тодор Јањић и Мирко Ласица, док су у Бућковићима масакрирани Млађен Дракула, Никола Пљеваљчић и Владо Ђуковић.
Поводом овог злочина, тек након снажног притиска jавности, приjе свега српских опозиционих партиjа у Црноj Гори, 2009. године огласио се тадашњи врховни државни тужилац Црне Горе Ранка Чарапић, коjа jе поручила да ће бити исправљена неправда према Србима из Чаjнича.
Родбина ликвидираних Срба из Чаjнича jе у међувремену саопштила да ће против државе Црне Горе подниjети тужбу Међународном суду у Стразбуру.
Рођак неколицине ликвидираних Срба Ратко Машић рекао jе да ниjе таjна да су екстремисти из пљеваљске Буковице, комшиjе, водили муслиманску воjску из БиХ и дали допринос „сатирању цивила, показуjући нечувену бестиjалност“.
„Убили су 13-годишњег Жељка Машића и потом га масакрирали, ломећи му мртвом зубе. Иживљавали су се над покоjном Полком Дачевић (30), крвнички масакрирали Трифка Дачевића (66) оставивши му нож у гркљану“, испричао jе Ратко Машић.
У Тужилаштву БиХ постоjи предмет коjи се односи на ратни злочин над српским становништвом у селима Шапићи, Приjемет и Троjан у општини Чаjниче, почињен 14. фебруара 1993. године, потврђено jе Срни у Тужилаштву.
Из Тужилаштва Бих нису могли да саопште више информациjа у вези са овим предметом.
Везане виjести:
ПЕЧАТ: Двадесет година од злочина над Србима у Чаjничу …