fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ЧЛАНОВИ УДРУЖЕЊА СТУДЕНАТА ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА НОМОКАНОН У ПОСЕТИ ЈАДОВНУ

Dan sjecanja 3 dio (8).JPG

У недељу 24.6.2012. године, чланови Удружења студената Правног факултета Номоканон, адвокат Владимир Штрбац и студент Никола Цимбаљевић присуствовали су парастосу jадовничким мученицима коjи су пострадали током Другог светског рата од стране усташких крвника. Управо jе таj дан 24. jуна узет као дан када се одаjе помен пострадалим српским мученицима у Лици и то из разлога што су наведеног датума логори у Јадовну, ували Слана и острву Паг добили своjе коначне контуре из коjих се никада неће вратити десетине хиљада Срба и Јевреjа.
Логор смрти „Јадовно“ заснован jе у првоj половини маjа 1941. године на Велебиту 22 км северозападно од Госпића, на пропланку Чачић долац на надморскоj висини од 1200 метара. Површина логора износила jе 180×90 метара и била jе осигурана са 4 метара високом двоструком бодљикавом жицом. До 21. августа 1941. године током 132 дана постоjања логора Јадовно у њега jе доведено са подручиjа целе НДХ 42 246 мушкараца, жена и деце Срба и Јевреjа. од њих 42 246 у логору Јадовно на наjокрутниjи начин jе убиjено 40 123. Осталих 2 123 лица усташе су транспортовале у Јастребарско и Јасеновац где су у наjвећим мукама изгубиле своjе животе.
И после 69 година од овог страшног злочина и геноцида коjи jе од стране тадашње државе Хрватске учињен над Србима однос данашње државе Хрватске будуће чланице ЕУ према невиним Србима и Јевреjима наjбоље се може илустровати чињеницом да jе ове године по први пут на месту логора постављен крст и то од стране Срба потомака и поштовалаца жртава без подршке будуће чланице ЕУ, односно чињеницом да до самог места логора не постоjи пут већ се до истог долази кроз густе шуме Велебита. Индикативно jе и то да на самом улазу у Јадовно стоjи натпис „добродошли у Јадовно“. Било би сулудо помислити шта би се догодило нпр. да на улазу у Аушвиц или Дахау стоjи натпис „Добродошли“. Било jе забрањено носити било какава званична обележjа Српске државе ( грб, заставу) иако таква забрана ниjе предвиђена савременим међународним и унутрашњим правним нормама. Неjасно jе и због чега jе било потребно проверавати идентитет лица коjа одлазе у Јадновно на парастот по неколико пута након што jе исти био проверен приликом уласка у државу Хрватску. О сличности између понашања полициjе државе Хрватске према Србима 24.6.2012 године и квазидржавних формациjа тзв. државе Косово 28.6.2012. године не треба трошити речи. Као да 70 година дуго „савезништво“ између истих ниjе ни престаjало, а да дисконтинуитета нема.
Ако нешто у целоj овоj причи буди наду, то jе чињеница да се све више из године у годину повећава броj Срба коjи присуствуjу парастосу и одавању почасти убиjеним српским мученицима. Имамо обавезу да таква зверства никада не заборавимо, jер jедино тако можемо да спречимо да се иста понове. Јер ми смо Срби, а мученици Јадовна су убиjани само због тога jер су били исто што и ми, Срби….

За Информативну службу УСПФ НОМОКАНОН
адвокат Владимир Штрбац

Извор:  zakonik       

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: