fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Бојанић: Зна се гдје је мјесто злочинцима

Фото: СРНА
Фото: СРНА

Слободан Бојанић који је рањен на данашњи дан прије 27 година у Добровољачкој улици у Сарајеву, када се повлачила колона припадника ЈНА, оцијенио је да не постоји воља да тај злочин буде процесуиран, те изразио жаљење што не може на мјесту страдања прислужити свијеће својим друговима Здравку Томовићу, Миодрагу Ђукићу и другим настрадалима.

„Имам утисак да се нико не труди да се овај догађај спомене, да се неке ствари изнесу на видјело и да злочинци буду кажњени. Нисам националиста, нисам за рат, ја сам за помирење са људима, а злочинцима се зна гдје је мјесто“, рекао је Бојанић новинарима у Источном Сарајеву.

Он је изразио жаљење што породицама страдалих у Добровољачкој улици у Сарајеву није омогућено да на том мјесту одају почаст својим најмилијим.

Бојанић каже да је разочаран чињеницом да сваке године долази све мањи број људи на обиљежавање страдања припадника ЈНА у сарајевској Добровољачкој улици.

Он је додао да је о трагичним догађајима у Добровољачкој улици дао изјаву крајем 2011. године у Специјалном суду у Београду, када је рекао све оно чега се сјећао, напомињући да га нико више никада није контактирао да да изјаву у вези с овим случајем.

Сјећајући се страдања у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године, Бојанић је испричао да су добили наређење да крену, да су знали да иду у Лукавицу и претпостављали да је излазак организован, да ће проћи без проблема.

„Био сам у комбинованом војном возилу, пуцњи су се чули нон-стоп, мислили смо да је то около, међутим када смо схватили да је то близу нас, било је касно. Они су нас опколили за кратко вријеме. Нисмо могли ништа да урадимо, узели су нам оружје, истјерали су нас из аута, поваљали по бетону и пуцали“, додао је он.

Бојанић је напоменуо да није постајала било каква шанса за одбрану.

Он је испричао и да га је приликом уласка у болницу на Кошеву, једна медицинска сестра убола ножем.

У мјесту Миљевићи у Источном Сарајеву данас је обиљежено 27 година од страдања војника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, када су убијена њих 42, рањен 71, а 207 заробљено и мучено у логорима.

Од 42 погинула војника ЈНА, њих 32 били су Срби, шесторица Хрвати, по два Бошњака и Албанца.

Нападом на колону ЈНА у Добровољачкој, која се мирно повлачила из Сарајева, према споразуму и уз гаранцију мировних снага УН, руководили су тадашњи члан Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и остатак тадашњег руководства.

Иако је за безбједност војника гарантовао тадашњи предсједник Предсједништва БиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА није безбједно изашла из Сарајева, већ је прекинута и нападнута.

Злочин у Добровољачкој улици ни након 27 година није добио судски епилог.

Овај догађај од 2017. године обиљежава се у насељу Миљевићи у Источном Сарајеву, умјесто на мјесту гдје се напад догодио у Сарајеву, да би се избјегло понижавање жртава и њихових потомака

Извор: СРНА

Везане вијести:

Жељко Пантелић: У ПАКЛУ СКЕНДЕРИЈЕ – Прича о ратном злочину за који нико није одговарао (ВИДЕО)

СТРАВИЧНА ИСПОВИЈЕСТ ВОЈНИКА ИЗ ДОБРОВОЉАЧКЕ: Ваљали су нас по асфалту, нож и пушке под грло стављали

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: