Српски грађани и фирме на удару Хрватске државе и правосуђа, новац дају за своју имовину и судске трошкове.
НЕДАВНА одлука Привредног суда у Београду да призна хрватску пресуду и наложи принудну наплату судских трошкова од 150.000 евра српском предузећу „Младост турист“, представља пилот-пресуду према којој би могло надаље да се суди предузећима у Србији. А грађанима се већ тако суди од прошле године.
„Младост турист“ мора да плати овај „астрономски“ износ за поступак који је изгубио тражећи назад свој хотел у Башкој Води. Уколико пресуду потврди Привредни апелациони суд, српска предузећа мораће да плате милионске трошкове за још осамдесетак поступака које воде пред хрватским судовима.
Ништа боља ситуација није ни у случају наших грађана. Један од првих захтева за признање стране судске пресуде стигао је лане из Задра, против Марије К., која је прошла исто као и „Младост турист“.
– Имала сам кућу у Задру, у коју се, уз дозволу тамошње општине, а без мог знања, уселио Хрват из Шкобрње, и живео тамо 10 година. Покушала сам судски да га иселим, али задарски суд не само да је донео пресуду на моју штету, већ је наложио да му исплатим више од 10.000 евра, колико је уложио у кућу док је у њој живео – каже Марија.
У ГОСПИЋУ РУШЕЊЕ – 2.500
ЈОШ један апсурд десио се последњих дана у Госпићу. Хрватске власти, наиме, траже од прогнаних Срба из овог града да плате 750.000 евра за рушење сопствених кућа! Око 150 Срба већ је добило решења, а у плану је уништавање 300 кућа. Рушење и уклањање шута по објекту коштају 2.500 евра. У решењима се наводи да то мора да се плати одмах, а права на жалбу – нема.
Све док није исплатила овај терет, наша саговорница није могла да прода кућу. Нелегални станар се на крају иселио и однео буквално све – укључујући паркет и ве-це шољу. Хрватски адвокат Анте Крајина, како каже Марија, наговорио ју је да покрене нови спор против Општине и нелегалног станара, међутим, и он се неповољно завршио по нашу саговорницу. Једног дана њен адвокат се није појавио на рочишту и пресуда је донета у корист туженог.
Друга страна тражила је накнаду судских трошкова. Нашли су адвоката из Панчева да их заступа у Србији, па је Марија прошле године добила решење Вишег суда у Београду којим се признаје хрватска пресуда и налаже да плати трошкове поступка од 2.500 евра, плус ангажовање адвоката и извршитеља.
– Срби у Хрватској масовно губе спорове за своју имовину, а тешко налазе и адвокате који ће их ваљано заступати у споровима против Хрвата. Овде, међутим, наши судови и адвокати иду Хрватима у корист – каже Марија.
Тако српски грађани и предузећа не само што губе своју имовину, већ их српски судови одлукама да признају хрватске пресуде обесхрабрују да покрећу било какве поступке.
– Спорна пресуда на штету „Младост туриста“, на коју је уложена жалба Привредном апелационом суду, „легализује“ конфискацију српске имовине и правно насиље Хрватске – каже адвокат Зоран Ристић. – Овај спор није био класичан грађанскоправни спор, већ спор са државом која је одузела целокупну имовину страног лица само зато што је српско. Одлука хрватског суда је у колизији са Европском конвенцијом о заштити људских права и Споразумом о питањима сукцесије. Наша пресуда је супротна и уставноправном систему и националним интересима Србије.
Извор: Новости
Везане вијести:
Прича о звездашима у рату: „Не пуцај, ми смо наши!“
Прва жртва рата у Хрватској је Горан Алавања, Србин из Карина