У Бијељини је данас обиљена 25. годишњица одбране града.
У Цркви Светог Ђорђа служен је парастос за све погинуле припаднике ВРС и цивиле током отаџбинског рата у БиХ, а на Централни споменик погинулим борцима Семберије положени су вијенци и цвијеће. Поред Борачке организације Града Бијељина, данашњи дан обиљежили су и припадници Српске радикалне странке „9.јануар“, те СДА и Бошњачка заједница културе „Препорoд“- свако са својом верзијом истине о ратним дешавањима.
Дан одбране Бијељине један је од најзначајнијих датума у новијој историји Републике Српске, а посебно самог града и као такав требало би да буде уврштен у календар значајних историјских датума, сматрају у Борачкој организацији .
– На овим просторима 1992. године створена је прва слободна територија српског народа и можемо слободно рећи да је са ових простора почело стварање Републике Српске – рекао је Миодраг Стевановић, предсједник БОРС Бијељина.
Истичући да се српски народ организовао у Територијалној одбрани и уз помоћ ЈНА одбранио Семберију, учесници ових догађаја подсјећају да се рат водио на улицама на којима су муслиманске паравојне формације, предвођене Патриотском лигом, поставиле барикаде.
– Са друге стране је била добро организована Патриотска лига. Они су врло брзо блокирали град, поставили су 24 барикаде и потпуно преузели контролу над градом – присјећа се Мирко Благојевић.
Годинама уназад поједини чланови СДА у јавност су пласирали дезинформацију о хиљадама убијених муслиманских цивила у Бијељини. И данас су затражили одговорност за наводне злочине.
– Једноставно нисмо видјели вољу да се ови случајеви процесуирају. Очекујемо да тужилаштва раде свој посао. Без обзира што сам ја политички ангажован, као грађанин и као Бошњак очекујем да свако ради свој посао – каже Самир Баћевац, ОО СДА Бијељина.
Тадашњи предсједник Скупштине општине, Цвијетин Симић, захтијева формирање документационог центра у којем би била прикупљена и јавности приказана сва документација о ратним дешавањима у Бијељини
– Пресуђена је чињеница да су Срби напали град Бијељину и заузели власт 31.3.1992. године. Сви ми знамо да то нису чињенице, да је то искривљена слика, јер је СДС, односно Срби у том периоду имали око 80 одсто власти – каже Симић.
Владо Симић, бивши официр ЈНА истиче да је војска била на нивоу задатка и да није урадила ништа што не доликује војницима.
Истина се мора утврдити јер је то пут који нас води или ка помирењу или ка трајном непријатељству, сагласни су сви учесници догађаја, као и грађани који данас живе у Бијељини.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Положени вијенци на спомен-обиљежје погинулим борцима
Бијељина: У овој години завршетак спомен-собе за 900 погинулих бораца