Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Хризостом апеловао jе на све ливањске Србе, ма гдjе били, да помогну завршетак изградње Спомен-капеле у Ливну у коjоj су почивале мошти мученика коjе су побиле усташе.
„Треба да завршимо Спомен капелу како то и доликуjе онима коjима сте jе подигли, да оштећења у костурници санирамо, да узнемирене и оскрнављене мошти мученика поново положимо у Спомен-капелу и да jе освештамо“, поручио jе владика Хризостом.
Он истиче да се радови на Спомен-капели и реконструкциjи костурнице мораjу довршити до Огњене Мариjе идуће године, односно до 11. августа, када ћемо посебно на литургиjски начин обиљежити 20-годишњицу страдања – погрома над Србима Ливна 1992.године, саопштено jе Срни из Епархиjе бихаћко-петровачке.
„Ово ниjе дуг према никоме, већ наша обавеза према нама самима да покажемо своj карактер као људи, као народ, коjи зна и жели поштовати себе и своjе. А наши мученици то смо ми“, нагласио jе владика Хризостом.
Он подсjећа да jе приjе 20 година покренут велики историjски проjекат – ексхумациjа жртава усташког геноцида 1941. године, коjи jе обухватао вађење посмртних остатака мученички пострадалих ливањских Срба из jама, бездана и масовних гробница у коjе су их након стравичног мучења хрватско-муслиманске усташе бациле, односно закопале.
У склопу тог проjекта подигнута jе, али не и довршена, спомен капела невино пострадалим жртвама, са костурницом.
Блаженопочивши патриjарх српски Павле jе 11. августа 1991. године, са многоброjним владикама, свештеницима и ђаконима, након свете литургиjе служио опело над моштима српских мученика и они су били сахрањени у костурницу.
„Оваj датум уписан jе у историjу града Ливна, али и више од тога. Уписан jе у историjу нашег сjећања, наше савjести, нашег бића. Тада смо се, осим сусрета са патриjархом Павлом, помирили и измирили са своjим прецима мученицима. Тада смо са њима били у њиховим безданима, са њиховим страдањима, патњама, боловима, али и у Раjу гдjе их Господ смjести као свjедоке Његовог и њиховог страдања“, рекао jе владика Хризостом.
Он jе истакао да су током посљедњег грађанског рата црква у Ливну и Спомен-капела са костурницом постале главна мета напада паравоjних формациjа из Ливна, као и оних приспjелих из Херцеговине и Далмациjе.
„Они су пожељели да своjе великохрватсво и великоусташтво доказуjу паљењем цркве, разбиjањем костурнице, пљачкањем спомен-реликвиjа из костурнице, шутањем лобања и другим светогрђима, те поновним хватањем, мучењем и убиjањем Срба“, каже владика бихаћко-петровачки.
Он jе позвао све оне коjи желе да помогну да се jаве Управи парохиjе у Ливну /оцу Жељку Ђурици на меjл: zeljko.djurica@tel.net.ba/ или у Епископиjу на телефон 00387 38 883-334, на меjл: eparhijabp@gmail.com или писмом на адресу: Улица Трговачка 51 Босански Петровац, 77250, БиХ.