fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

АИ: Испитати одговорност официра ХР

amnesty international.jpg

Загреб — Амнести интернешнел сматра да треба испитати командну одговорност високих официра Хрватске воjске за ратни злочин у Медачком џепу против српских цивила 1993.

Ова организациjа наводи да jе „хапшење петорице осумњичених за ратни злочин почињен у септембру 1993. против српских цивила и ратних заробљеника у Медачком џепу, односно селима код Госпића корак у правом смеру кад jе у питању истрага свих ратних злочина, али нужно jе истражити и командну одговорност високорангираних официра у тоj операциjи“.

По речима Никол Дакворт, директорке програма АИ за Европу и средњу Азиjу, иако су та хапшења важан корак према остваривању правде за жртве рата од 1991. до 1995. ниjедан од ухапшених 1. марта 2012. ниjе био висок воjни официр.

„У jавности jе довољно података да се сада отвори истрага“, нагласила jе у саопштењу Даквортова.

За време воjне операциjе у Медачком џепу хрватске воjне и полициjске снаге напале су већи броj српских села, при чему jе по проценама УН побиjено више од стотину Срба, а много jе особа мучено и силовано, пише АИ.

Према хрватским подацима, на подручjу Медачког џепа од 9. до 17. септембра 1993, када су се хрватске снаге повукле и подручjе предале снагама УН, убиjена су 23 српска цивила и пет заробљених воjника, а уништено jе 300 грађевина.

Навладине организациjе у Хрватскоj годинама истичу да у оптужницу нису уврштена имена jош десетак цивила коjе су махом поубиjали припадници специjалне полициjе.

Операциjом су командовали тадашњи начелник главног штаба Хрватске Јанко Бобетко, коjи jе умро краjем априла 2003. и кога jе Хашки суд оптужио за злочин, али му тадашњи премиjер Ивица Рачан ниjе уручио оптужницу.

АИ истиче да jе уз Бобетка командовао и адмирал Давор Домазет-Лошо.

„Хрватске власти досад нису истражиле тврдње о командноj одговорности заповедника те воjне операциjе, Јанка Бобетка коjи jе тада био начелник главног штаба и генерала (треба адмирала) Давора Домазета Лоше“, пише АИ.

Године 2008. загребачки жупаниjски суд водио jе процесе против генерала Рахима Адемиjа и генерала Мирка Норца у вези са злочинима коjи су по међународном праву почињени у операциjи у Медачком џепу, при чему су двоjица генерала оптужена за командну одговорност у тоj операциjи, каже се у извештаjу.

Током поступка установљено jе да jе у тоj операциjи постоjала паралелна линиjа командовања, а у пресуди jе суд закључио да jе главнокомандуjући у операциjи био Бобетко коjи jе именовао Домазета-Лошу своjим емисаром на терену.

Као последица тога, командна одговорност Рахима Адемиjа, званичног заповедника те операциjе на терену, била jе знатно смањена улогом Давора Домазета-Лоше.

Суд jе установио да jе Лошо командовао операциjом, па jе на основу тога судско веће ослободило Адемиjа и командну одговорност за операциjу приписало Давору Домазету-Лоши на терену и генералу Јанку Бобетку као главнокомандуjућем хрватске воjске.

„И поред тога, државни тужилац jош ниjе отворио истрагу о командноj одговорности Давора Домазета-Лоше за те злочине“, наводи се у извештаjу АИ.

Даквортова истиче да нико не би смео да буде изнад закона.

„Хрватске власти по међународном праву имаjу обавезу да истраже, а ако се нађе довољно доказа, и да процесуираjу случаjеве ратних злочина коjе су наводно починили високи воjни и политички званичници у Хрватскоj“, наводи се у извештаjу АИ.

Давор Домазет-Лошо не би смео да буде изузетак, наглашава Даквортова и подсећа да су власти у Загребу последњих годину дана предузеле неке мере у циљу делотворниjе борбе против некажњивости за ратне злочине.

„Сад jе време да предузму следећи корак и у потпуности их примене, професионално и правовремено“, истиче она.

Због сумње да су починили ратне злочине у Медачком џепу у четвртак су ухапшена петорица бивших припадника Девете гардиjске бригаде „Вукови“ коjом jе командовао Норац, а након саслушања у петак на загребачком тужилаштву на слободу су пуштена троjица.

По месец дана истражног протвора добили су Јосип Крмпотић, тадашњи командир извиђачке чете, и jедног од командира у тоj чети Велибор Шолаjа.

 

Извор: B92

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: