У цркви Светог Марка у Београду у уторак, 21. јуна, биће служен парастос за припаднике Територијалне одбране Републике Српске Крајине који су страдали на Миљевачком платоу 1992. године.
Парастос ће бити служен у 11.00 часова, а потом ће у Ташмајданском парку бити положено цвијеће на спомен плочу страдалим Србима, најављено је из Удружења породица несталих и погинулих „Суза“, са сједиштем у Београду.
Злочин се догодио 21. јуна 1992. године када су хрватске снаге мучки напале ружичасту зону под заштитом УН и заробиле 40 територијалаца. То је био први напад хрватских оружаних снага на територију РСК.
Пред очима припадника УНПРОФОР-а, масакрирана су 23 заробљеника. Злочин на Миљевачком платоу забиљежен је на видео касети коју су снимали сами починоци. Упркос обиљу валидних доказа достављеним свим релевантним међународним и хрватским организацијама и институцијама за злочин на Миљевачком платоу још нико није оптужен.
Према свједочењу преживјелих, неки заробљеници су „вјешани о војнички појас, неки преклани, а неки ликвидирани метком у потиљак.“
Хрватски војници су потом српске жртве бацили у крашку јаму дубоку око 10 метара изван села Дриновци, а касније су је напунили смећем.
Хрватски војници су српским заробљеницима, под пријетњом смрћу, наредили да их бацају у крашку јаму у предјелу Љут, недалеко од засеока Бачић, коју су касније напунили смећем.
Два мјесеца послије борби, у августу 1992. године, УНПФРОФОР је надгледао ексхумацију тијела српских територијалаца, која су била у високом степену распадања, а поједини дијелови тијела су недостајали. Идентификација је потрајала два мјесеца, али и поред најсавршенијих метода, 12 тијела до данас није идентификовано.
Након тортура у затворима „Кулине“ у Шибенику, „Лора“ у Сплиту и „Керестинац“ у Загребу, 17 преживјелих заробљеника је размијењено у Неметину 14. августа 1992. године.