fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

21 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА У ЛОЗНИЦИ

Прислуживањем свијећа за покој душа погинулих код њихових хумки и полагањем цвијећа код спомен-крста на гробљу у Братунцу, чланови општинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила и породице погинулих данас су обиљежиле 21 годину од страдања 11 Срба у братуначком селу Лозница и једног у Загонима.

Фото: ФОНЕТ
Фото: ФОНЕТ

Живана Филиповић испричала је да је тог трагичног Видовдана 1992. године у Лозницу упала муслиманска војска из Сребренице и убила 11 мјештана, међу којима и њену седамнаестогодишњу кћерку Верицу, која је била у кући. „У селу су затекли цивиле и убили кога су стигли, а село су опљачкали и запалили и оно још није обновљено“, рекла је Филиповићева.

Она је огорчена на рад Хашког трибунала и правосуђа БиХ. „Већ 15 година у Хаг одводе и осуђују Србе, а за злочине над Србима нико не одговара. Хоће ли ико одговарати за убиство моје малољетне кћерке и осталих цивила из Лознице и других села овог краја, које су муслимани убили на разне начине“, упитала је ова жена.

Она је у рату остала и без мужа, брата, петорице сестрића и још чланова фамилије и каже да зна неке Бошњаке који су се вратили у братуначку општину, а учествовали су убиствима српских цивила, те да се сада воде као нестали приликом пада Сребренице.

„Стављајући их на списак несталих муслиманске власти хоће да их заштите од одговорности за злочине које су чинили“, тврди Филиповићева.

Слично говори и старац Митар Дамљановић, чији је син Милоје, такође, убијен на Видовдан 1992. године.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Братунца Радојка Филиповић каже да породице сво огорчење упућују према правосуђу БиХ.

„Ни Тужилашво ни Суд БиХ нису оправдали своје постојање, јер за толико година од формирања нису процесуирали ниједан злочин почињен над Србима у средњем Подрињу. То говори да они селективно раде и чекају да нестане свједока да би почели судити починиоцима злочина над Србима и да тада, због наводног недостатка доказа, прекидају истраге или судске процесе“, констатовала је Филиповићева.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: