arrow up

Podijelite vijest:

Vučić: Srbija i Italija grade dobre odnose

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija i Italija graditi najbliže odnose na osnovu istorijskog prijateljstva i zajedničke budućnosti.

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/novosti/2014/vucic.jpg

Otkrivanju spomen-ploče prisustvovali su predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica

“Veoma sam zahvalan italijanskoj vladi i narodu na poštovanju koje pokazuju prema Srbiji i srpskom narodu, a mi ćemo svoju zahvalnost uvek umeti da pokažemo”, rekao je Vučić na komemoraciji povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata na italijanskom vojnom groblju u Beogradu.

Vučić i italijanski amabasador u Srbiji Đuzepe Manco otkrili su tom prilikom spomen-ploču palim italijanskim borcima u Prvom svetskom ratu.

Manco je podsetio da je italijanska mornarica krajem 1915. i početkom 1916. godine prebacila u Italiju i time spasila 260.895 srpskih vojnika koji su kasnije učestvovali u konačnoj pobedi saveznika.

Prema rečima italijanskog ambasadora, od 1.603 italijanska vojnika sahranjena na Novom groblju mnogi su poginuli rame uz rame sa srpskim vojnicima koje su prethodno spasavali.

“Ova spomen ploča služi da se ne prepustimo zaboravu i da se ne ponove greške iz prošlosti”, rekao je Manco.

Dodao je da postoje dva načina da se odaju počast poginulima u ratu
– tišina i sećanje.

Premijer Vučić je kazao da se “o ovom velikom događaju s kraja 1915. i početka 1916. godine u Srbiji malo zna i da se o njemu ne uči u školama delimično zbog zahlađenja odnosa između Jugoslavije i Italije nakon 1918. godine zbog Dalmacije i Istre, a delom i zbog toga što ne negujemo našu tradiciju”.

“Između Srba i Italijana postoji ne višedecenijsko, već viševekovno prijateljstvo, i to nikakvo prikrivanje činjenica nije moglo da sakrije ili ublaži”, naveo je srpski premijer.

Vučić je zahvalio italijanskom ambasadoru zbog toga što je sa nekoliko Srba iz Rima doprineo da se nauči nešto o zajedničkoj istoriji i produbi prijateljstvo dva naroda.
Izvor: VESTI ONLINE

 

Vezane vijesti:

Veliki rat – Nekažnjeni genocid i neodmereni stepen krivice (4) Pravda nije izvršena

Akademik Жivojinović: Kajzer je želeo rat, a ne Srbi

Vilhelm Drugi: Udariti na Srbiju bez oklevanja

 

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Privacy policy

Association of Descendants and Supporters of Victims of Ustashian Concentration Camps in Jadovno

Izdavačka djelatnost

  Rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske broj 07.030-053-162-5/10 od 22.02.2010. god.

Kad se nebo srušilo

Zdenka Novak | Kad se nebo srušilo Zdenka Novak | When Heaven’s Vault Cracked Autorica

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​