arrow up

Подијелите вијест:

Хрвати спремају амандмане: Покрећу питање границе

Наше комшије у Европском парламенту спремају амандмане на извештај о напретку Србије. Загреб ће тражити и укидање закона о суђењима за ратне злочине

Дубравка Шуица
Дубравка Шуица

Посланици Хрватске у Европском парламенту спремају нове уцене за Србију кроз многобројне амандмане које ће највероватније поднети на извештај о напретку Србије известиоца Дејвида Мекалистера – сазнају “Новости”.

Иако Мекалистер још није завршио документ и “прву руку” извештаја требало би да достави члановима парламента почетком године, према нашим информацијама, готово сви хрватски посланици у ЕП, од левице до деснице, односно и СДП и ХДЗ, спремају се да затраже оштрији став Европе према Београду и услове нас решавањем бројних отворених билатералних спорова.

Према неким информацијама, Хрвати ће опет настојати да “прогурају” захтеве да Србија одустане од процесуирања ратних злочина почињених у Хрватској, пронађе све нестале и коригује границу на Дунаву. На листи примедаба наћи ће се и захтеви за већа права за хрватску мањину, као и осуда несарадње Србије са Хашким трибуналом.

Мекалистер у овом тренутку није могао да открива детаље свог предлога рапорта о Србији:

– На извештају се још ради и он ће бити послат члановима ЕП почетком следеће године. У овом тренутку није могуће предвидети какве амандмане ће посланици подносити – речено је “Новостима” у кабинету известиоца ЕП.

Прошле године Хрвати су поднели 24 амандмана, у којима су тражили да се пред Србију постави читав низ услова. Најактивнија је била Дубравка Шуица, која је у осам амандмана, између осталог, инсистирала да се билатерална питања отворе на самом почетку преговора о чланству у ЕУ, али и да се помене хашки процес против Војислава Шешеља.

Могуће је да ће своје амандмане, као и претходних година, имати и европски посланици из Мађарске, Бугарске и Румуније. Они ће највероватније затражити бољи статус за своје националне мањине у Србији.

ПЛЕНКОВИЋ: АГРЕСИЈА НИЈЕ ФЛОСКУЛА

ХРВАТСКИ премијер Андреј Пленковић изјавио је у четвртак да је разлог за блокаду поглавља 26 у вези са обавезама које је Србија преузела.

Поводом изјаве премијера Вучића да Београду не треба да држе лекције они који сматрају да историја почиње флоскулом о великосрпској агресији, Пленковић је рекао да “великосрпска агресија није флоскула, већ трагедија каква се догодила Хрватској и БиХ”.

Аутор: Д. М.

Извор: НОВОСТИ

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Kad se nebo srušilo

Zdenka Novak | Kad se nebo srušilo Zdenka Novak | When Heaven’s Vault Cracked Autorica

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​