Удружења домобранитеља инсистирају на увредљивој законској одредби. Обележени Срби из Хрватске, Србија, Црна Гора…
ЗАГРЕБ – ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
Удружења хрватских ратних ветерана инсистирају да у тексту новог закона о бранитељима остане формулација о „оружаној агресији коју су извршиле Србија, Црна Гора, ЈНА и паравојне јединице из БиХ“, без обзира на жестоке реакције из Београда о којима је у Њујорку говорио и председник Александар Вучић. У предлогу закона спомиње се, међу агресорима, и „велики број припадника српске националне мањине у Хрватској“! За њих се каже да су били „организовани и предвођени великосрпском политиком“.
Предлагачи закона, бранитељи, тврде да у тим формулацијама нема ништа спорног и да за њих није прихватљива теза да је посреди био грађански рат у Хрватској.
– За нас уопште нису спорне формулације које су засметале Србији и инсистираћемо да остану у закону. Све друго представљало би фалсификовање историје – рекли су нам представници неколико удружења на питање хоће ли се тражити измене текста закона. – Закон се пише у Хрватској и око тога за нас бранитеље нема дилеме, јер је нама најважније да сви бивши бранитељи добију права која ће им омогућити лакши живот и суочавање са здравственим последицама које су настале учешћем у ратовима.
Председник СДСС и Српског народног већа Милорад Пуповац каже да за Србе у Хрватској предложени закон није прихватљив, додајући да постоје настојања да се озаконе пропагандне поруке из ратова деведесетих година, према Србији, али и БиХ и Црној Гори. То, оцењује, није добро за међусобне односе.
Представници хрватских политичких странака, после Вучићевих упозорења, ћуте и не желе ништа да коментаришу. Подсећају само да је саборски одбор за ратне ветеране једногласно подржао закон и да нико није имао примедбе на формулације о „агресији на Хрватску“.
Више од године дана радило се на припреми предлога закона који је сада у парламентарној процедури, а бранитељи траже да постане и уставни закон. Закон би требало да регулише права 505.649 бранитеља, а спремају се многе промене које треба да побољшају финансијске услове бивших бранитеља и њихових породица.
Постоји жеља хрватске стране да се председник Вучић у Загребу, када буде договорен датум званичне посете, сусретне с представницима удружења бранитеља.
ПУПОВАЦ: ОПАСАН РЕФЕРЕНДУМ
Милорад Пуповац оцењује да је иницијатива о одржавању референдума о људским и мањинским правима веома опасан пројекат у земљи у којој још постоји антимањински сентимент и у којој се крше мањинска права. У разговору за загребачки „Вечерњи лист“ каже да је иницијатива бившег председника Хрватске странке права Анте Ђапића и председнице удружења „У име обитељи“ Жељке Маркић, којом се жели укинути начин избора представника националних мањина у Хрватски сабор, заправо „антисрпска и антимањинска“.
Аутор: Ј. Керблер
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Линта: Теорија о српској агресији на Хрватску провидан покушај
Гласновићу за све криви Срби, Југословени и Пета колона