fbpx

Пензионисани пуковник Ахмет Оџачкић потврдио је данас, у наставку суђења команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, аутентичност борбене документације 35. дивизије у вези са учешћем припадника јединице „Ел муџахедин“ у борбеним дејствима током 1995. године.

Суђење Махмуљину Фото: РТРС
Суђење Махмуљину Фото: РТРС

Тужилац Седин Идризовић предочио је Оџачкићу више наредби, дневних заповијести и информација које се односе на потчињеност одреда „Ел муџахедин“ 35. дивизији Трећег корпуса такозване Армије БиХ.

Фахрудин Ибришимовић, бранилац оптуженог Махмуљина, настојао је указати на разлику између ефективне и формалне потчињености одреда „Ел муџахедин“ за који, према ријечима свједока, команда није знала ни бројно стање, али је, упркос томе, била носилац борбених дејстава на подручју Возуће и Завидовића током 1995. године

Свједок није имао објашњење како се вјеровало одреду да ће извршавати наређења команди и испунити свој дио задатака у оквиру борбенх дејстава попут „Сабура“, „Прољећа `95“ један и два, те борбене операције „Фарз `95“.

Оџачкић тврди да су припадници одреда „Ел муџахедин“ били попут гостију у зони одговорности 35. дивизије такозване Армије БиХ који се нису прилагодили домаћинима, већ су тражили да се домаћин прилагоди њима, илуструјући то примјером у борбеној акцији „Бехар“.

Посебна пажња посвећена је информацији из 35. дивизије упућеној надлежнима о томе да су припадници одреда „Ел муџахедин“ отели заробљене припаднике Војске Републике Српске.

Свједок је испричао да се током 2003. или 2004. године командни кадар 35. дивизије састао са Махмуљином који је том приликом тражио објашњење зашто до њега није дошла информација о отмици српских војника коју су извршили припадинци „Ел муџахедина“.

Данас је свједочио и бивши референт за безбједност у 35. дивизји такозване Армије БиХ Фикрет Скејић који тврди да се без крвопролића није могла спријечити отмица српских заробљеника које су, према службеним забиљешкама, припадници одреда „Ел муџахедин“ одвели у непознатом правцу.

Скејић је напоменуо да је информација о отмици заробљених припадника Војске Републике Српске прослијеђена команди, али да повратне информације са инструкцијама шта да се чини, није било.

Он је свједочио и о преузимању 11 заробљеника муслимана из радног вода Војске Републике Српске од припадника одреда „Ел муџахедин“, који су након тога одведени у Зеницу.

Скејић је рекао да нема сазнања у вези са инцидентом на Жепачком раскршћу у децембру 1995. године када су припаднци ХВО-а требали да поставе засједу припадницима одреда „Ел муџахедин“, истакавши да није директно учествовао у томе и да не жели да нагађа шта се све ту дешавало.

Махмуљина оптужница терети да као командант Трећег корпуса, у чијем саставу је дјеловао и одред „Ел муџахедин“, у току 1995. године док је трајала војна акција на ширем подручју Завидовића и Возуће, није ништа предузео да спријечи злочин припадника овог одреда над ратним заробљеницима и цивилима српске националности.

Суђење Махмуљину биће настављено 21. децембра када ће бити саслушана два свједока.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Заштићени сведок: Мучени Срби молили за смрт | Јадовно 1941.

Штите злочинце по наредби СДА

ЗЛОЧИН У ВОЗУЋИ: Махмуљин је један од деветнаест …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *