fbpx

Помоћник команданта за безбједност Трећeг батаљона 328. бригаде такозване Армије БиХ Рамиз Суљић рекао je да је у наредбама које је потписивао било изричито речено да српски заробљеници не смију бити предати муџахединима, јер се причало да ће бити малтретирани, а можда и убијени.

Суђење Махмуљину Фото: РТРС
Суђење Махмуљину Фото: РТРС

„Кружиле су многе приче о тим поступцима, малтретирању, убијању. Хтјели су да преузму заробљенике у Стогу, али им то нисмо дозволили“, рекао је Суљић, свједочећи на суђењу некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Према његовим ријечима, српске заробљенике, муџахедини су наводно водили у камп „Каменица“ гдје је причано да су неки убијени, а неки малтретирани.

Други свједок, замјеник команданта Петог батаљона 328. бригаде такозване Армије БиХ Мухамед Омерашевић рекао је да су у селу Кестен код Возуће, припадници такозване Армије БиХ заробили 40 припадника Војске Републике Српске, након чега их је на ивици оружаног сукоба око 100 муџахедина отело и одвело према селу Кршевине.

„Званично не знам шта се десило након тога, било је пуно прича о томе да су размијењени, побијени, а биле су приче и да су покопани у неко гробље“, рекао је Омерашевић.

Према његовим ријечима, он је имао непрестане проблеме са припадницима муџахедина.

„Три жене Српкиње смо тада послали на сигурно. Међутим, Арапи су их отели, одведене су у Зеницу након чега су размијењене“, навео је он.

Омерашевић је био категоричан да Команда 328. бригаде није имала контролу над муџахединима.

Наставак суђења заказан је за 5. октобар у 13.00 часова када ће бити настављено испитивање свједока.

Некадашњи командант Петог батаљона 328. брдске бригаде такозване Армије БиХ Ахмет Шехић рекао је на прошлом рочишту 7. септембра да је одред „Ел муџахедин“ у јулу 1995. године обучавао око 100 припадника тог батаљона, након чега је услиједила офанзива „Фарз“ на Возућу.

Махмуљина оптужница терети за злочин над ратним заробљеницима, рањеницима и српским цивилима, јер у својству команданта Трећег корпуса, у чијем саставу је дјеловао и одред „Ел муџахедин“, у току 1995. године, док је трајала војна операција на ширем подручју Завидовића и Возуће, није ништа предузео да спријечи злочин припадника овог одреда над ратним заробљеницима и цивилима српске националности на том подручју.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

ЗЛОЧИН У ВОЗУЋИ: Махмуљин је један од деветнаест …

Чланови породица српских жртава на суђењу Махмуљину …

Суђење Махмуљину- Свједочења о тортурама у кампу муџахедина

Заштићени сведок: Мучени Срби молили за смрт | Јадовно 1941.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *