fbpx

Политички аналитичар Бранко Радун оцијенио је да Срби у Хрватској 23 године након погрома у војно-полицијској акцији „Олуја“ живе као Јевреји у Варшавском гету и настављен је континуитет хрватске политике екстремног шовинизма, национализма и рехабилитације усташтва.

Бранко Радун Фото: Novosti.rs
Бранко Радун Фото: Novosti.rs

Радун је рекао за Срну да Срби терминолошки гријеше кад погром над српским народом Крајине из августа 1995. године називају „Олујом“, као што то чине Хрвати, нагласивши да је то, прије свега, било етничко чишћење са елементима геноцида, а никако „бриљантна војна акција и тријумф хрватске одбране“.

„То није био рат. То је било етничко чишћење Срба из Хрватске и грешимо када прихватамо њихове термине попут `Олује`, јер је `Олуја` њихова пропаганда која треба да једну бруталну политичку акцију прогона, етничког чишћења и геноцида прикаже као неку беспрекорну војну победу, па да то асоцира на `Пустињску олују` када је Америка поразила војску /ирачког предсједника/ Садама Хусеина. То уопште нема везе једно са другим“, истакао је Радун.

Он је рекао да јак антисрпски набој у Хрватској никад није стварно престао и да само буде „плиму или осјека“ тога.

„Сада опет имамо јак тај набој – антисрпски пре свега, и недавну посету председника Израела Рувена Ривлина видимо као коректив тога, јер је хрватски председник Колинда Грабар Китаровић на инсистирање протокола морала да оде заједно са њим у Јасеновац, а то је урадила невољно“, навео је Радун.

Он је додао да је Китаровићева на мјесту страшног злочина „мијешала бабе и жабе“ и да је, пошто је већ отишла у Јасеновац, морала негативно да коментарише геноцид у Јасеновцу и да у то умијеша деведесете године прошлог вијека и фактички релативизује жртве у Јасеновцу.

„Али, то је континуитет хрватске политике и само наивни Срби веровали су у братство и јединство, толеранцију и суживот. Хрвати остају доследни у свом непријатељству према Србима“, рекао је Радун.

Он је нагласио да је то непријатељство једнако усмјерено и према Републици Српској и према Србији.

„Без обзира какви сад били односи Срба и Хрвата у БиХ, који су силом прилика добри због тога што су Срби и Република Српска гаранат опстанка Хрвата у БиХ, у овом моменту генерално, политика Хрватске и Загреба је оптерећена антисрпским набојем и ту се неће променити и Колинда само изражава став елите, политичара, интелектуалаца и доброг дела јавности“, рекао је Радун.

Према његовим ријечима, релативизација злочина, рехабилитација усташтва или промоција преко контроверзног пјевача Марка Перковића Томпсона, који је државни пројекат, а не приватна ствар, већ нешто иза чега стоји елита и готово нико се не буни против тога.

„Значи од Хрвата ништа ново… Мислим то што се дешавало у Другом светском рату и деведесетих се наставља у сфери медија, пропаганде и културе. Кажем то се наставља. Ево видимо запаљене куће повратника“, рекао је Радун.

Он је нагласио да Срби дугују захвалност познатом ловцу на нацисте Ефраиму Зурофу и израелском предсједнику што је свјетска јавност сад пректично упозната о Јасеновцу и оном шта су Хрвати чинили тамо.

„Јасеновац је непознат светској јавности. Знају за Аушвиц, али за Јасеновац? Када каже председник Израела да је Јасеновац балкански Аушвиц, то није мала ствар. То има тежину и одјек у целом свету и ту морамо да будемо захвални оним који се тиме баве и због својих интереса, али би требало и наши политичари више о томе да говоре“, закључио је Радун.

У хрватској војно-полицијској акцији „Олуја“, према подацима српског Комесаријата за избјеглице, протјерано је 250.000 крајишких Срба, 1.856 је убијено, а 836 воде се као нестали.

Tа акција почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица ХВО-а на подручја Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације, односно на Републику Српску Крајину.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избјеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима улазиле у Србију.

Акција „Олуја“ је највеће и једно од најсуровијих етничких чишћења на подручју бивше Југославије током деведесетих година прошлог вијека.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Србе у „Олуји“ су убили без казне

Преживјела Јасеновац убијена у „Олуји“

Председница Хрватске одликује Готовину и Маркача

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *