fbpx

Knjiga_o_Diani_Budisavljevic-92296f40У Брчком jе синоћ промовисана „Књига о Диани Будисављевић“, аутора Бошка Ломовића.

Обраћаjући се љубитељима писане риjечи, Ломовић jе рекао да се за Диану Обехер Будисављевић ниjе знало 70 година, иако њено дjело представља jедан од наjвећих хуманитарних подвига током Другог свjетског рата.

„Ова храбра Аустриjанка избавила jе из усташких логора у НДХ више од 15.500 српске дjеце, углавном са Козаре и Кордуна. Преживjело их jе 12.500, што jе она уредно документовала у свом дневнику коjи jе децениjама скриван од jавности“, рекао jе Ломовић.

Он каже да му jе управо таj дневник, коjи jе штампан у малом тиражу, наjвише користио приликом писања књиге.

Стево Ћосовић, уредник у београдскоj издавачкоj кући „Свет књиге“, коjа jе обjавила Ломовићеву књигу, каже да jе Диана Будисављевић учинила први корак у акциjи спасавања српске неjачи из усташких логора смрти.

„Рођена у Инсбруку, ова Аустриjанка jе jедна од наjчасниjих жена коjе су ушле у српску историjу. Њено оружjе у борби против усташког зла били су човjечност и доброта“, рекао jе Ћосовић и додао да ова књига даjе наду да зло овог свиjета не може бити jаче од истине.

Ћосовић jе напоменуо да jе „Књига о Диани Будисављевић“ штампана на ћириличном и латиничном писму, као и на њемачком и енглеском jезику.

Књижевни критичар из Брчког Жарко Миленић рекао jе да „Књига о Диани Будисављевић“ завређуjе пажњу и да би на основу ње требало да буде снимљен филм, као што jе то учињено са филмом „Шиндлерова листа“ снимљеном по роману „Шиндлерова арка“ Томаса Кенелиjа.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

СПАСИТЕЉКИ СРПСКЕ ДЕЦЕ У ЧАСТ: У Бечу отворен Парк …

АКЦИЈА ДИАНЕ БУДИСАВЉЕВИЋ – НАЈВЕЋИ ПОДВИГ У …

Диана Будисављевић – Отргнута од заборава – Jadovno 1941.

Милана Бабић: Диана – Jadovno 1941.

35 година од смрти Диане Будисављевић – Jadovno 1941.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *