У Гаравицама код Бихаћа данас ће бити обиљежено 76 година од страдања више од 12.000 људи бихаћког краја, које су у љето 1941. године побиле усташе.
Обиљежавању, које организује Завичајно удружење „Уна“, присуствоваће и предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, а у име Народне скупштине Републике Српске, народни посланик Владо Глигорић.
Према програму обиљежавања, у 11.00 часова биће одржан историјски час, а у 11.15 часова биће служен помен на српском, јеврејском и ромском језику.
Обраћање званичника предвиђено је у 12.15 часова, а обилазак хумки и полагање цвијећа у 12.30 часова, најављено је је из Народне скупштине.
Почетком Другог свјетског рата 1941. године у Гаравицама је извршен масовни покољ српског цивилног становништва од усташа у којем је убијено око 12.000 људи, међу којима и велики број дјеце. Убијени становници Бихаћа и околине били су скоро искључиво Срби и у мањем броју Јевреји.
Предсједник Удружења „Уна“ Бошко Стојисављевић рекао је да су Гаравице мјесто масовног погубљења, гдје је 1941. године убијено више цивила него што је град Бихаћ имао становника 1949. године, када је постављена спомен-плоча.
Он је додао да је ово велико губилиште слабо познато и запостављено, а свијест о злочину и размјерама покоља који је хрватска држава спровела 1941. године над недужним цивилима у Бихаћу држане су даље од шире јавности.
Предсједник Одбора за обиљежавање страдања „Гаравице 1941“ Небојша Куштриновић истакао је да ће страдање ових жртава бити обиљежено на скроман, али достојанствен начин, да овај историјски догађај не би био заборављен.
„Велики злочин је и што поново убијамо ове невине жртве, јер Удружење има информације да се врши измјена регулационог плана на подручју Гаравица, те да тај простор треба да постане рекреативни центар“, рекао је Куштриновић.
Он је подсјетио да постоји иницијатива да се ово стратиште уреди и направи адекватно спомен-обиљежје за све страдале жртве.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Обиљежавање датума страдања Срба да буде дио институционалног система