fbpx
Обиљежене 23 године од убиства 126 Српских бораца
Обиљежене 23 године од убиства 126 Српских бораца

Откривањем и освештањем новог споменика, поменом, паљењем свиjећа и полагањем виjенаца на Глођанском брду код Зворника обиљежене су данас 23 године од страдања 126 бораца Воjске Републике Српске, коjе су 6. новембра 1992. године на том мjесту поубиjали припадници такозване Армиjе БиХ.

Споменик су откриле породице убиjених припадника Воjске Републике Српске, а освештао га и помен служио протоjереj ставрофор Видоjе Лукић са свештенством.

Помену су присуствовали породице погинулих бораца, изасланик предсjедника Републике Српске Горан Џаjић, предсjедник Републичке организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић, представници општина и борачких организациjа из Зворника, Шековића и Сребренице, као и ученици зворничких средњошколских установа.

Митровић jе новинарима рекао да се на Глођанском брду догодио стравичан злочин коjи jе симбол касниjих страдања Срба на простору БиХ, па и на простору циjеле бивше Југославиjе.

Обиљежене 23 године од убиства 126 Српских бораца

„Глођанско брдо, на коме jе масакрирано 126 припадника Воjске Републике Српске, jе симбол за више од 23.000 погинулих и убиjених српских бораца, симбол близу 10.000 цивилних жртава рата, симбол jе за око 50.000 логораша од коjих мниги нису изашли живи из муслиманских логора и симбол jе страдања српског народа, коjе jош пребољавамо и обиљежавамо на оваj начин“, рекао jе Митровић.

Митровић jе нагласио да jе Глођанско брдо симбол за опстанак српског народа на овим просторима, а приjе свега симбол очувања Републике Српске.

„Нама коjи смо живи остали, остаjе нам завjет и људски и божиjи да памтимо, да се сjећамо и да водимо наjжешће активности да се процесуира сваки злочин, па и оваj на Глођанском брду“, рекао jе Митровић.

Потпредсjедник Скупштине Борачке организациjе Зворник Миле Вукадиновић нагласио да се на Глођанском брду догодио jедна од наjтежих злочина, jер иако jе био рат и зна се шта jе воjничка погибиjа, овдjе су воjници коjе су муслиманске снаге напале у зору 6. новембра доживjели наjстравичниjе злочине.

„На тиjелима неких воjника видjело се да су везани бодљикавом жицом, неки су били везани ланцима, неки закивани ексерима за храстове. Те страхоте не криjе ни поштено мулиманско становништво овог краjа, и зато кажем да jе другачиjа воjничка погибиjа у рату, од мучког убиjања, клања и иживљавање над заробљеним воjницима“, рекао jе Вукадиновић.

Обиљежене 23 године од убиства 126 Српских бораца

Вукадиновић jе изразио очекивања да ће новоизграђени Споменик, као симбол страдања 126 воjника Воjске Републике Српске, остати траjно на овом мjесту да свjедочи о злочину.

„До сада смо на овом мjесту подизали три спомен обиљежjа, али су их непознатим починиоци рушили сваки пут и никада нису откривени“, рекао jе Вукадиновић и нагласио да jе Борачка организациjа тражила и од међународне заjеднице да реагуjе, али се испоставило да то њих не интересуjе.

Он jе додао да за злочине на Глођанском брду нико никада ниjе одговарао, иако надлежно тужилаштво има комплетно обрађен предмет коjи jе прво био достављен у Тужилаштво у Биjељини, а касниjе jе прослиjеђен Тужилаштву БиХ, коjе се jош ниjе огласило поводом овог злочина.

Виjенце и цвиjеће на Споменик положиле су породице погинулих бораца, изасланик предсjедника Републике Српске Горан Џаjић, представници општина и борачких организациjа Звроника, Шековића, Сребренице, Републичке организациjе заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, ратни воjни инвалиди и други.

Поубиjани и нестали борци на Глођанском брду били су припадници Зворничке и Шековачке бригаде Воjске Републике Српске.

На Глођанском брду, на мjесту страдања, три пута jе постављана Спомен плоча са натписом: „Овдjе jе убиjено 126 бораца Воjске Републике Српске“, али су их, након постављања, сваки пут непозната лица поразбиjала.

 

Извор: srna

 

Везане виjести:

На Глођанском брду 6. новембра помен убиjеним српским борцима

СЛОБОДАН СТОЈАНОВИЋ

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *