fbpx

Документационо-информациони центар „Веритас“ саопштио је данас имена 20 Срба које је идентификовао Завод за судску медицину у Загребу, од којих је најстарија жртва Тодор Дукић из Биљана Горњих, код Бенковца, рођен 1909. године, а најмлађа Ђурђица Милић из Блатуше, код Вргинмоста, рођена 1969. године.

Фото: Илустрација
Фото: Илустрација

Ријеч је о страдалим на подручју сјеверне Далмације, Лике, Кордуна, Баније и западне Славоније од 1991. до 1995. године.

Међу идентификованим су Бранко Рокнић из Кордунског Љесковца, код Слуња, Љубица Милић из Блатуше, код Вргинмоста, Милан Груборовић из Малог Градца – Глина, Неђељко Каран из Кестеновца – Војнић, Милош Дејановић из Рушевице – Слуњ, Илија Дуновић из Примишља – Слуњ, Бранко Милковић из Плашког, Богдан Логов из Утолице – Костајница, Бошко Кнежевић из Шаша – Костајница.

ДНК методом идентификована је и Јованка Бокан из Босанских Осредака код Дрвара, Вукосава Рстић из Буковића – Бенковац, Илија Лакић из Биљана Доњих – Бенковац, Стево Цупаћ из Корлата – Бенковац, Душан Јокић из Грачаца, Никола Срмзлић из Рушевице – Слуњ, Славко Крајновић из Пргомеље – Пакрац и Станко Протић из Шњегавића – Славонска Пожега.

У организацији самих породица, на подручју Хрватске и некадашње Републике Српске Крајине /РСК/, БиХ и Србије, ексхумирано је укупно 1.500 тијела Срба, од чега је до сада идентификовано њих 1.087.

На списку несталих „Веритаса“ још се налази 1.788 лица српске нациналности која су нестала у периоду од 1991. до 1995. на подручју Хрватске и бивше РСК. Међу несталима су 1.283 цивила, од чега 497 жена.

„Веритас“ располаже поузданим подацима за још 256 регистрованих гробних мјеста у којима се налазе неидентификовани посмртни остаци Срба страдалих на поменутом подручју и у истом периоду, који и 23 по престанку рата, искључиво због опструкције хрватске стране, чекају на ексхумације.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Идентификовано 20 Срба убијених 1995. године

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *