fbpx

Званичници Републике Српске, бројне делегације и представници организација и удружења која баштине антифашизам обишли су данас хумке, запалили свијеће и положили цвијеће у Спомен-подручју Гаравице код Бихаћа, гдје су усташе у љето 1941. године убиле више од 12.000 људи тог краја, углавном Срба.

Делегација Владе Српске предвођена министром рада и борачко-инвалидске заштите Миленком Савановићем и министром унутрашњих послова Драганом Лукачем положила је цвијеће у Спомен-подручју Гаравице код Бихаћа, гдје су усташе у љето 1941. године убиле више од 12.000 људи тог краја, углавном Срба.
Гаравице – полагање вијенаца Фото: СРНА

Вијенце су положили предсједник Републике Српске Милорад Додик, посланици Бранислав Бореновић и Владо Глигорић у име Народне скупштине, делегација Владе Српске предвођена министром рада и борачко-инвалидске заштите Миленком Савановићем и министром унутрашњих послова Драганом Лукачем, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Марија Милић, представници Скупштине Војводине.

Вијенце су у Гаравицама положили и представници Борачке организације Републике Српске, Одбора за обиљежавање страдања „Гаравице 1941“ и Завичајног удружења „Уна“, града Бањалука, Јеврејске општине Бањалука и породица страдалих.

Предсједник Одбора „Гаравице 1941“ Небојша Куштриновић рекао је да је у Гаравицама и Бихаћу у Другом свјетском рату убијено између 15.000 и 17.000 Срба, те да се не смије дозволити да то мјесто остане девастирано и заборављено.

„Надам се да ће присуство предсједника /Републике Српске Милорада/ Додика и његов ауторитет, као и подршка осталих институција помоћи да ово мјесто постане светиња српског народа и да се уреди“, истакао је Куштриновић.

Представник Јеврејске општине Бањалука Ђорђе Микеш рекао је да је данас одата почаст „подземном граду“, те да из овог злочина треба научити како се бранити од тога да нас зло опет не дочека.

„Јевреји су из Другог свјетског рата извукли поуке и желим да сви тако раде, и да се овакве ствари никада не дешавају“, навео је Микеш.

Предсједник Удружења „Уна“ Бошко Стојисављевић рекао да су Гаравице мјесто патње и јада о коме бихаћка општина треба више да брине и да то не постане рекреативна зона, како се најављује.

„Архитекте из Приједора помажу нам да се ово уреди“, додао је Стојисављевић.

У Гаравицама код Бихаћа данас је одржан историјски час и служен је парастос жртвама на српском, јеврејском и ромском језику.

Помен жртвама усташког терора организовало је Завичајно удружење „Уна“.

У Гаравицама код Бихаћа усташе су 1941. године, односно почетком Другог свјетског рата, побиле више од 12.000 Срба, Јевреја и Рома бихаћког краја, а међу убијенима био је велики број дјеце.

Убијени становници Бихаћа и околине углавном су били Срби и у мањем броју Јевреји, а памти се да је на Гаравицама у љето 1941. године убијено више цивила него што је Бихаћ имао становника.

Ово стратиште је запостављено након Другог свјетског рата, јер су чињенице о злочину и покољу над недужним цивилима у Бихаћу, који је спровела Независна Држава Хрватска, држане далеко од очију јавности бивше Југославије.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Усташким злочином над Србима етнички очишћен бихаћки простор

Сјећање на гаравичке жртве (ФОТО)

Истину отргнути од заборава

Обиљежавање датума страдања Срба да буде дио институционалног система

Гаравице, 12.000 покланих Срба | Јадовно 1941.

Гаравице | Јадовно 1941.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *