arrow up
Дан сјећања на Јадовно 1941 – 2016.

Др Борис Беговић: Како ли је било нашим прецима те 1941.?

Др Борис Беговић – редовни професор Правног факултета БУ, члан Центра за либерално-демократске студије, али и члан Удружења „Јадовно 1941.“ пре месец дана је гостовао на нашем радију и тада смо разговарали о злогласном комплексу логора Јадовно-Госпић-Паг и најавили смо обележавање 75 година од страдања нашег народа у овим логорима. Вашој пажњи препоручујемо ту емисију коју можете пронаћи на интернет страници нашег радија, а данас са професором разговарамо о томе како је протекло обележавање годишњице, чућете зашто је крсни ход наших људи ове године био посебно емотиван. „Ми нисмо ишли на рекреативно путовање, већ смо ишли путевима којим су наши преци пре 75 година мучени, ударани, убијани“, рекао је професор

Проф. др Светозар Ливада

Светозар Ливада: Позив на иницијативни скуп

У име Заједнице Срба у Републици Хрватској, позивам вас на изборну скупштину да заједнички размотримо стање и процесе у Српском корпусу. Истовремено, позивао сам вас као знанственик који преко 20 година изучава грађанску страну рата и посљедице контрареволуције чији су резултати поразни за цијели простор, а посебно за Српски корпус у Хрватској. Српски корпус у Хрватској редуциран је на једну трећину и тако разједињен да је у хаосу. Дошли смо до биолошког слома. Ми као грађани РХ због клијентелистичке и монополне политике наших квотних представника с једне стране, и разједињености с друге стране, немамо могућности да на грађански начин укажемо на бесмисао таквог стања корпуса због којег се циљеви рата

Историчари Радмила Радић и Милан Кољанин: Степинац никада није доводио у питање лојалност усташама и НДХ

Радмила Радић из Института за новију историју Србије и Милан Кољанин из Института за савремену историју, оценили су гостујући у Новом дану телевизије Н1, да би католичко-правословна комисија која ће у Ватикану расправљати о кардиналу Алојзију Степинцу, требало да допринесе дијалогу и рашчишћавању тамних страна историје. Алојзије Степинац, загребачки надбискуп и кардинал, без дилеме једна је од нај контраверзнијих личности југословенске историје. За једне је злочинац и колаборациониста ушташког режима, за друге је неко ко је поставио темеље Хрватске државе и неко ко је одиграо значајну улогу у заштити Срба и Јевреја од злочина. Католичка црква га је 1998. године прогласила блажеником. И када је деловало 2014. да ће постати

Чедомир Антић

Релативизација постнацификације

Поводом текста „Холокауст се и у Београду дешавао пред очима других”, „Политика”, 6. јула Обрадовао ме је одговор г. Писарија. Помислио сам да ће недавни текст остати без одговора, а јасно је да је јавна полемика важан сегмент посла који су његов колега и он започели. Забринула ме је, међутим, релативизација реченог у интервјуу који је раније дао и тако допринео да напишем текст „Постнацификација Србије”. У том тексту јасно је назначено да се не бавим изложбом, већ да разматрам јавно изречене ставове аутора. Учинио сам то управо због једне релативизације. Колико сам разабрао из изјаве коју су г. Писари и његов колега дали, постоји више нивоа учешћа у Холокаусту

Огњена Марија Ливањскаivanjska.jpg

Позив: 75 година од уплакане Огњене Марије

Субота, 09.07.2016. у 19 часова, Клуб и галерија „Зрно“, Трг Марије Трандафил бр. 11, Нови Сад Удружења Огњена Марија Ливањска – подружница Нови Сад, у сарадњи са Клубом и галеријом „Зрно“, позива вас на вече отворене дискусије о култури сjећања и култури заборава, њиховим различитостима и посљедицама гајења једног и другог стила живота. Повод одржавња ове вечери је обиљежавање седамдестпетогодишњице од стравичних злочина над српским становништвом од стране Независне Државе Хрватске у Ливну и Ливањскм пољу, који су се десили у периоду око, а посебно на сам дан Огњене Марије 1941. године. Програм вечери подразумијева, послије уводне ријечи организатора, приказивање документарног филма од око 40 минута који нас подсјећа на

Парастос над Шарановом јамом

Banja Luka-based association marks Jadovno Remembrance Day

ZAGREB, July 2 (Hina) – A Banja Luka-based association of descendants of the victims of the World War II, Ustasha-run death camp Gospic-Jadovno-Pag, on Saturday organised a commemoration for the camp’s victims. Attending the event  was also the Serb member of Bosnia and Herzegovina’s collective Presidency,  Mladen Ivanic. Ivanic told reporters that victims should be remembered and respected and that crimes like those at the Gospic-Jadovno-Pag death camp must never happen again. “I didn’t come here to make a political speech, I came just to pay tribute, bow to the victims so that they are not forgotten, and I can’t believe that commemorations like this can cause divisions. Those who interpret this as a contribution

Парастос код Шаранове јаме

Јадовно: Дан сјећања на Јадовно 1941. у организацији бањалучког удружења

Бањалучко “Удружење потомака и поштоватеља жртава комплекса логора смрти НДХ Госпић-Јадовно-Паг 1941. године” организовало је у суботу “Дан сјећања на Јадовно 1941. године”, седми пут, а парастосу код Шаранове јаме, мјесту с неутврђеним бројем посмртних остатака, присуствовао је члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић. Иванић је изјавио новинарима да својим доласком шаље поруку да се жртава треба сјећати уз пуни дигнитет, са жељом да се такве ствари никада више не догоде. “Нисам дошао одржати политички говор, само одати почаст, поклонити се жртвама, да се не забораве, и не могу вјеровати да долазак на оваква мјеста може да нас дијели. Напротив, онај тко то може тумачити као допринос подјелама, тај има велики проблем, а не ја,” рекао

Шаранова јама (фото: www.panoramio.com)

Годишњица страдања у Јадовну

Над Шарановом јамом на Велебиту у Хрватској данас је, поводом Дана сјећања на Јадовно 1941. године, служен парастос за више од 40.000 жртава, углавном Срба, које су усташе на најсвирепији начин убиле у комплексу логора смрти Јадовно. Парастосу је присуствовао је члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, замјеник карловачког жупана Синиша Љубојевић, потомци жртава из Србије, Српске и региона, те представници удружења грађана “Јадовно 1941.” из Бањалуке и Београда. Предсједник Удружења грађана “Јадовно 1941.” из Бањалуке Душан Басташић рекао је да молитвени скуп протиче без инцидената и да хрватска полиција професионално обавља свој дио посла. Код споменика јадовничким жртвама и у дијелу, гдје је служен паратос нису уочени

Душан Ј. Басташић

Басташић тражи од хрватске полиције да заштити српске ходочаснике на Јадовну

Предсједник Удружења “Јадовно 1941.” из Бањалуке Душан Ј. Басташић затражио је данас од хрватске полиције да на адекватан начин заштити учеснике ходочашћа, организованог у оквиру Дана сјећања на Јадовно, који ће у суботу, 2. јула, посјетити стратиште гдје су усташе побиле 38.000 Срба и око 2.000 Јевреја, пошто постоје пријетње да би могли бити нападнути.  “Надам се да ће хрватска полиција, код које смо уредно пријавили овај скуп и добили писмено одобрење о одржавању молитвеног скупа, бити у прилици да нас заштити од припадника одређених удружења хрватских ратних ветерана који су прије двије године били прилично агресивни на свом контраскупу”, рекао је Басташић за Срну. Он је подсјетио да већ

19. јун – 02. јул 2016. – Крстоносни пут Свештеномученика Саве горњокарловачког

Часни крст је освештан  у Молу, родном месту Св. Саве горњокарловачког, био постављен и цјеливан у Башаиду у Бачкој. Након тога постављен је у Манастиру Крушедол и Саборном Храму у Сремским Карловцима и стигао до Храма Светог Саве на Врачару.  Услиједио је пут ка Патријаршији у Београду, Плашком и коначно до Катине јаме у Лици у коју је бачено тело тадашњег Владике горњокарловачког Саве Трлајића. Одлуком Светог Архијерејског Синода Српске православне Цркве и благослова Његовог преосвештенства епископа Горњокарловачког г. Герасима, удружење грађана Јадовно 1941. из Бањалуке организовало је поводом 75-годишњице страдања српског православног свештенства и народа у комплексу логора смрти Госпић – Јадовно – Паг, пролазак Часног крста кроз места и Храмове

Зашто су Карловци заборавили суграђане страдале током окупације НДХ?

Парастосом и паљењем свећа за пострадале у Другом светском рату, сваког 11. септембра Карловчани обележаваjу годишњицу обустављања злогласне акциjе Виктора Томића”, у коjоj jе 1942. убиjено 6.000 сремских Срба, а jош више одведено у логоре. Немци су ту акциjу, коjом jе руководио високи функционер НДХ Виктор Томић, иначе поверљиви сарадник поглавника Анте Павелића, покренули да би се обрачунали с фрушкогорским партизанима. Међутим, усташе, под чиjом jе Срем био окупациjом, побиле су знатно више цивила, међу коjима много жена и деце, док jе броj униформисаних бораца готово занемарљив. Увидевши да се том акциjом масовно истребљуjу Срби, што jе опустело њиве и друга пољопривредна добра по Срему, Немци су 11. септембра 1942.

karlovci1.jpg

Изложба у Сремским Карловцима: Потресна свједочења о страдању Срба у комплексу логора Јадовно

Изложба докумената о логору Јадовно, првом усташком казамату основаном у Независноj Држави Хрватскоj /НДХ/ за ликвидациjу Срба и осталих житеља нехрватског пориjекла, отворена jе синоћ у галериjи Културног центра у Сремским Карловцима.  Изложбу су, уз ауторски тим Удружења “Јадовно 1941.” из Бањалуке, у чиjе име jе говорио предсjедник тог удружења Душан Ј. Басташић, приредили Сремскокарловачка уметничка радионица и Друштво новинара Воjводине. “Изложба под називом `Моjе Јадовно` изазвала jе велику пажњу Карловчана, тим пре што jе ово први пут да jе после пуне 72 године приређена у Сремским Карловцима, одакле су усташе већ почетком 1941. године у логор одвеле 12 наjвиђениjих српских интелектуалаца“, рекао jе Срни предсjедник Друштва новинара Воjводине Младен Булут. Од свих

Манастир Ораховица

Поклоничко путовање у Епархију пакрачко-славонску

Србско Сабрање Баштионик организује једнодневно поклоничко путовање у Епархију пакрачко-славонску Српске Православне Цркве. Полазак 11.06.2016. љ. Г. (субота) у 05:00 часова са Старе аутобуске станице.   Распоред путовања: – манастир Ораховица, служење Свете Литургије; – посјета манастиру Пакрац и сједишту Епархије; – долазак у манастир Јасеновац, вечерње Богослужење. Повратак у Бања Луку.   Цијена путовања је 15,00 КМ. Потребан пасош. Број мјеста ограничен. Пријаве у галерији – књижари Ризница (хотел Видовић, први спрат) или на телефон 051/211-802. Извор: Србско Сабрање Баштионик  

Кроз Паланку са дечачким погледом и осмехом на лицу

Као да је краљ лично са мном прошетао паланачким улицама, први пут после 1941. Пише Немања Девић Данас сам на дар добио портрет краља Петра II Карађорђевића. Најпре с поносом јавно истицан, па скриван на најскровитијим местима, оличавао је судбину најоклеветанијег српског (и југословенског) монарха. Сироче од своје 11 године, постао је краљ са 17,5 и као такав недорастао светској олуји у којој се нашао. У избеглиштву, био је тек оруђе у рукама моћних и потом заувек протеран из земље, да се у њу више никада не врати. Тај благи човек злохуде судбине прерано је и оболео, покушавајући безуспешно да окупи разједињене Србе у емиграцији. Код њега је све велико

Тибор Церна јунак

“Благо оном ко довијека живи, имао се рашта и родити”- Владика П.П.Његош Крију Тибора сина Обилића ко змија ноге. Ал’ то неће моћи,не може проћи.Сви ставите на своје странице његову слику. У Цркви запалите свећу за јунака Тибора Церну,за спасење душе његове. Тибор Церна је доказ да је бити Србин Духовна категорија. Тибор Јожеф Церна је Мађар етнички, а Србин по Крви и то највећи. Тибор Церна је са својом браћом држао положај на Кошарама. Неколико дана су били приковани за земљу, јер их је на то нагнао непријатељски снајпериста кога су звали усташа због дијалекта којег је користио при убацивању у везу наше војске. Тибор Церна је изложио план.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.