fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Литучи: Најмање 12 000 украјинских нациста нашло је спас у Северној Америци

Форум о кризи у Украjини под називом: „Двоструки стандарди у спољноj политици Сjедињених Држава: Случаj Украjине.“

Пише: Нада Љубић


Увече 12. марта 2015. године, на Јутика колеџу у Јутики (држава Њуjорк), под покровитељством Друштва за политичке науке, одржан jе форум о кризи у Украjини под називом: „Двоструки стандарди у спољноj политици Сjедињених Држава: Случаj Украjине.“ Форум jе део сериjе jавних политичких догађаjа  коjе организуjе колеџ.

Догађаj планиран за 12. март био jе контроверзан и замало ниjе отказан када jе откривено да jе гостуjући предавач – Бари Литучи, професор историjе на  Медгар Еверс колеџу у Бруклину, познат као критичар спољне политике САД и бранилац бившег председника Југославиjе – Слободана Милошевића. После озбиљне расправе дозвољено jе да се предавање одржи, упркос противљењу неких професора колеџа. На краjу jе форум одржан пред око 45 студената, професора и других учесника, укључуjући и групу припадника локалне Руске православне цркве.

Професор Литучи jе почео са синопсисиом свог излагања: чињенице везане за улогу САД  у организовању државног удара  против демократски изабране владе у Киjеву; кратак преглед 2500 -годишње историjе руског и украjинског народа, коjи су све до недавно живели као jедан jединствен народ, са jединственим jезиком, jединственом религиjом, jединственом државом, jеднинственом културом и историjом; историjски догађаjи коjи су довели до отцепљења Галициjе, Вољиниjе и Буковине од остатка  Русиjе и спонзорисања Униjатске цркве у Галициjи, коjа jе служила као платформа за завађање и потчињавање руског и украjинског народа, што jе даље коришћењо за подривање Православне цркве и проjектовање на Украjину и Русиjу немачких империjалистичких интереса – као што jе jе териториjална експанзиjа коjа jе почела трећом анексиjом Пољске 1792. године и наставила се у двадестом веку Првим и Другим светским ратом.

Професор Литучи jе обjаснио да jе та политика послужила као основ касниjе империjалистичке политике САД против Русиjе и Украjине, коjа западно-украjинске националисте користи као средство за преотимање Украjине, а затим и за успостављање воjне претње против Русиjе.

Литучи jе детаљно изложио корене и историjу украjинског фашистичког покрета почев од Самjона Петљуре, преко Бандере и Oрганизациjе украjинских националиста и снага коjе су нацисти користили у Холокаусту, укључуjући СС дивизиjу „Галициjа“, коjу су благословили униjатски бискуп и Папа Пиjе XII, па све до данас, где се посебно осврнуо на Десни сектор, Свободу, Батаљон „Азов“ и друге паравоjне jединице коjе чине зверства над народом Украjине.

Данашња зверства представљаjу понављање зверстава из прошлости – нагласио jе професор Литучи.

Током овог дела излагања, Литучи jе истакао да су 1919.године  снаге Петљуре заузеле  град Жашков у Украjини и извршиле jедан од наjстрашниjих погрома у читавоj jевреjскоj историjи. Литучиjев прадеда и његова породица су преживели погром у Жашкову (осим два члана коjи су били стрељани), али већину Јевреjа овог града Петљура jе живе спалио у синагоги. Петљурине снаге су извршиле  1200 оваквих локалних погрома у периоду 1917- 1921 и побиле око 200.000 Јевреjа.

У наставку предавања, Литучи jе говорио о томе како украjински фашисти никада нису били кажњени, него су их у ствари спасиле  обавештаjне службе САД и Велике Британиjе да би им у Хладном рату служили као агенти против СССР и других комунистичких земаља. И њихово бекство кроз ватиканске пацовске канале jе помогао усташки свештеник Крунослав Драгановић, али под надзором обавештаjних агенциjа Британиjе и САД. Броjни украjински нацисти су касниjе били на високим утицаjним положаjима у САД и радили као саветници председника Регана и Буша (стариjег). Наjмање 12 000 украjинских нациста jе побегло у Северну Америку где им jе омогућено да живе своj „амерички сан“, пошто су претходно искасапили милионе Јевреjа и Руса, укључуjући и децу.

У закључном делу предавања, Литучи jе позвао своjе сународнике Американце да осуде интервенциjу САД у украjинскоj кризи, супротставе се свакоj будућоj воjноj помоћи Киjеву, и изнад свега, да подрже  поделу Украjине путем мирног развода, тако да западни Украjинци могу да остваруjу своjе национлне аспирациjе, а источни Украjинци своjе националне тежње у коjе неизбежно улази и поновно придруживање Русиjи.

Литучи jе нагласио да став САД у погледу граница не само што представља израз дуплих стандарда, већ jе и апсурдан. Границе Украjине су вештачке и створене су у совjетско доба, а вештачке границе су кроз читаву историjу водиле у ратове и оружане сукобе међу народима. Али, наjгоре jе ипак то што председник Обама и медиjи САД лажно тврде да jе главни мотив увођења санкциjа против Русиjе то што САД не допуштаjу насилно мењање граница. Очигледно рушење Југославиjе и  бомбардовање коjе jе довело до одваjања Косова од Србиjе 1999. године, представљаjу доказ перфидне природе и лажи на коjима се заснива политика САД и ЕУ према Украjини и Русиjи.

После Литучиjевог 45-минутног предавања, група критичара коjу jе организовао Теодор Орлин, професор међународних односа и руководилац Програма заштите људских права на Јутика колеџу, оспоравала jе Литучиjа и његово излагање. У одбрану Литучиjевих ставова се укључила група свештеника и студената богословиjе из оближњег манастира Светог Троjства у Џордансвилу, Њуjорк.

Када jе видео да jе његова група претрпела пораз у дебати о Украjини и Русиjи, професор Орлин и његова група су започели акциjу „паљбе у повлачењу“ тако што су прешли на тему Срба, ратних злочина Милошевића, итд. Литучи jе успешно побио критике на рачун Срба коjе су изнели професор Орлин и неколицина његових албанских студената. На краjу jе професор Орлин био помало разљућен критиком његовог рада на Косову, нарочито када jе суочен са аргументом да jе политика САД и ЕУ на Балкану резултирала разарањем животног стандарда и економских могућности за све у региону, па чак и за Албанце на Косову.

Оваj краjњи исход политике САД-ЕУ-НАТО, разарање животног стандарда у сваком региону у коме су интервенисали, тврди Литучи, jасно показуjе да ће политика САД-ЕУ украjинском и руском народу донети само штету и да се тоj интервенциjи треба супротставити. Ако се САД дозволи да настави са интервенциjом, то ће jедино довести до све већих људских патњи и катастрофе, рекао jе Литучи.

Бари Литучи

Бари Литучи предаjе европску, америчку и светску историjу на Медгар Еверс колеџу у Бруклину, Њуjорк, а пре тога jе 25 година предавао на City University of New York. Он jе уредник и коаутор књиге „Јасеновац и Холокауст у Југославиjи: Анализе и сведочења преживелих.“  Такође jе обjавио више чланака о историjи Балкана.

Сведочио jе пред Хашким трибуналом 2005. године о кршењу људских права на Косову. Био jе помоћник координатора Прве међународне конфренциjе и изложбе о концентрационим логорима Јасеновац, коjа jе одржана на Кингтсборо колеџу 1997. године. Господин Литучи jе оснивач Jasenovac Research Institute и сада jе његов извршни директор. Већ 14 година, сваког априла, он организуjе Дане сећања на жртве Јасеновца у заjедници са Црквом Светог Саве у Нjуjорку.

Литучи обавља дужност потпредседника Комитета Мемориjала Холокауста у Бруклину, Њуjорк. Недавно jе представио своj рад о сукобу у Украjини на Форуму левице 2014. Такође се поjављивао у америчким и руским медиjима као познавалац историjе украjинског фашизма. Чланови породице његовог деде су били жртве злогласног украjинског погрома 1919.

Сам Бари Литучи jе син jединац двоjе Американаца, оца коjи jе био потомак украjинских Јевреjа, и маjке коjа jе потомак Срба из Црне Горе. Неретко свом презимену Литучи додаjе и маjчино девоjачко презиме – Дамjановић.

 

Везане виjести:

ТИТОВЕ ИГРЕ ОКО ПАВЕЛИЋА: Поглавнику ниjе суђено ни у …

Када Хрвати буду имали 1% људи тако … – Jadovno 1941.

Моjе Јадовно у Њуjорку – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: