fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Аушвиц – 70 година од ослобођења највећег логора смрти

У уторак, 27. jануара, навршава се 70 година откако jе Црвена армиjа ослободила нацистички логор смрти Аушвиц, симбол злочина у Другом светском рату и масовног страдања притворених људи

Улаз у логор Аушвиц

Улаз у логор Аушвиц

У уторак, 27. jануара, навршава се 70 година откако jе Црвена армиjа ослободила нацистички логор смрти Аушвиц, симбол злочина у Другом светском рату и масовног страдања притворених људи, од коjих су већина били Јевреjи.

Тог дана се обележава и Међународни дан сећања на жртве холокауста, коjи jе 1. новембра 2005. године установила Генерална скупштина УН.

Истребљење Јевреjа, или како су то говорили нацисти – „коначно решење jевреjског питања“, почело jе инвазиjом нацистичке Немачке на Пољску у септембру 1939. године.

Уследила су прва масовна убиства Јевреjа и њихово изгладњивање до смрти, а прве жртве били су и совjетски воjници, заробољени у Пољскоj и на балтичким и совjетским териториjама, наводи АфП.

Један од наjмоћниjих људи Трећег раjха и командант озлоглашених С С трупа Хаjнрих Химлер убрзо jе сагледао да jе оваква метода „врло ограничаваjућа“, jер ниjе могла да се примени на већоj териториjи западне Европе.

Са своjим замеником Раjнхардом Хаjдрихом осмислио jе другу методу истребљивања Јевреjа у виду гасних комора, технике коjа jе већ коришћена у Немачкоj над хендикепираним особама.

Химлер, творац холокауста, осмислио jе план о отварању коцентрационих логора у Пољскоj у коjима би људи били убиjани у гасним коморама пуштањем отровног гаса „циклон Б“, чиjа примена jе почела први пут у Немачкоj почетком „20-тих година.

Аушвиц jе постао наjвећи логор у коjем jе нацизам остваривао стравичну замисао о масовном уништавању људи.

Првобитно замишљен као затвор за пољске политичке затворенике, изграђен jе на jугу Пољске у близина Кракова, у граду Освjенћим, а његову изградњу наредио jе Химлер 27. априла 1940. године.

У близини главног логора касниjе jе изграђено jош око 40 других. Тако jе три километра даље, у селу Бжежинка, 1941. године изграђена огромна фабрику смрти Биркенау, а ту су jош и логори у Белзецу, Собибору и Треблинки.

Зна се да су та три логора изграђена на основу „Операциjе Раjнхард“ коjа jе покренута с циљем „коначног решења“ за jевреjско питање, а према подацима вашингтонског Мемориjалног центра посвећеног холокаусту, у тоj операциjи jе убиjено 1.7 милиона Јевреjа, наводи АФП.

У логору Биркенау jе изграђена већина построjења за масовно уништавање, а по стравичности издваjаjу се четири крематориjума с гасним коморама.

Командант логора Аушвиц био jе Рудолф Хес.

Нису све жртве Аушвица умрле од гаса. Непосредно након доласка у сточним вагонима, гомила људи „селектована“ jе код рампе за истовар, како су то говорили нацисти. Лекари и СС раздваjали су затворенике на оне коjе ће одмах убити гасом и на оне коjи ће преживети долазак.

Један од лекара jе и Јозеф Менгеле, кога су прозвали „Анђео смрти из Аушвица“.

Поред „селекциjе“ Менгеле jе спроводио и зверске експерименте – неке од њих и на деци, наводи Доjче веле.

Броj жртава концентрационог логора Аушвиц никада ниjе тачно утврђен.

Нацисти су званично регистровали 405.000 затвореника, од коjих jе 340.000 убиjено тешким радом, глађу, болестима и „медицинским експериментима“.

У логоре за масовно уништавање, међутим, довођене су и убиjане стотине хиљада људи, убедљиво наjвише Јевреjа, али о томе нема никакве евиденциjе. Већина jе одмах одвођена у гасне коморе.

Процене су да jе у периоду од 1940. до 1945. убиjено око 1,1 милион људи, већином Јевреjа, у гасним коморама или од глади, болести и принудног рада у Аушвицу и суседном логору смрти Биркенау.

Светске новинске агенциjе пишу да се процене броjа убиjених у Аушвицу крећу од око милион и по, како наводе, до више од 3,5 милиона, што jе податак коjи се наjчешће среће у различитим енциклопедиjама, уз опаску да се службено исказуjе цифра од око 2,5 милиона мртвих.

Црвена армиjа ослободила jе Аусвиц 27. jануара 1945. године.

Немачке jединице пружале су огорчен отпор.

За ослобођење логора смрти гине 231 црвеноармеjац, а преживели логораши, њих 7.500, изгледали су више мртви него живи.

Логор Аушвиц jе 1947. на основу одлуке пољског парламента стекао статус државног музеjа и jедино jе такво место коjе се нашло на списку светске баштине УНЕСЦО.

Бивши концентрациони логор смрти годишње посети више од милион људи.

Прошле године jе броj посетилаца достигао 1,5 милиона, од коjих међу њима било 70 одсто младих.

Извор: НОВОСТИ

Везане виjести:

Бартош Бартизел: Државни музеj логора Аушвиц-Биркенау нису …

Путин ниjе позван у Аушвиц – Jadovno 1941.

НЕКАДАШЊИ ЗЛОГЛАСНИ ЛОГОР ПОСЈЕТИЛО 1,5 МИЛИОНА ЉУДИ

Канађани памте: Добровољни прилози за обнову Аушвица …

Аушвиц: Прво име холокауста – Jadovno 1941.

ПРЕДАВАЊЕ О ЖЕНСКОМ ОРКЕСТРУ У АУШВИЦУ – Jadovno …

Путин о „вакцини“ против нацистичког вируса – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: