"ПАЛА" И ОПТУЖНИЦА ПРОТИВ САЧИЋА?!

Жељко Сачић прима одликовање од Фрање Туђмана за заслуге у убијању и протјеривању Срба из Крајине
Жељко Сачић прима одликовање од Фрање Туђмана за заслуге у убијању и протјеривању Срба из Крајине

Државно тужилаштво Хрватске (ДОРХ) повукло је оптужницу против полицијског генерала Жељка Сачића због злочина над Србима, а разлог је, као и у још неким случајевима, "процедуралне природе".

 
ДОРХ потврђује да је повукао "мањкаву оптужницу" за ратни злочин након "Олује" против тадашњег помоћника команданта Стожера специјалне полиције МУП-а Жељка Сачића и бившег припадника полицијске антитерористичке јединице Лучко Фрање Дрље. 

Ралог су "пропусти" због којих је ДОРХ окренуо поступак разрјешења загребачког жупанијског тужиоца Жељке Покупец. 

У саопштењу на службеној интернет страници ДОРХ-а стоји да је о намјери подизања оптужнице због злочина против цивила почињених 26. августа 1995. у селу Рамљани Жупанијско тужилаштво било дужно да извијести "кровно" Државно тужилаштво. 

Како је то учињено тек након подизања оптужнице, ДОРХ није имао прилику да раније расправља о њеним "правним квалитетима и чињеничној утемељености". 

ДОРХ појашњава да је на расправама које су вођене на двије сједнице Казненог одјељења закључено да се у конкретном случају ради о "предмету од посебног државног интереса у коме се појављују сложена правна и чињенична питања". 

Закључено је да оптужница и поступак прије њеног подизања "трпе знатне недостатке", јер "током истраге нису предузете све радње како би се прикупили докази о одлучним чињеницама од којих зависи закључак о постојању свих битних обиљежја казнених дјела која се окривљеницима стављају на терет". 

Главни државни тжилац Динко Цвитан због тога је наложио повлачење оптужнице. 

Оптужница против Сачића и Дрље подигнута је 12. јануара, а повучена прије него што је о њеној основаности расправљало судско оптужно вијеће. 

Сачић и Дрљо били су оптужени по командној одговорности за догађаје од 25. и 26. августа 1995. у селу Грубори, гдје је убијено шесторо стараца и запаљене три штале и кућа. 

Дрљо је већ једном био суђен због овог злочина, али је лани неправомоћно ослобођен оптужбе. 

Недавно је "пала" и пресуда против Бранимира Главаша за злочине над осјечким Србима. 

Први познати случај "процедуралне грешке", односно "грешке" у истрази која је довела до ослобађања особа окривљених за злочине над Србима у Хрватској јесте случај загребачке породице Зец. 

Три члана ове српске породице убијени су ноћи 7. децембра 1991. године у Пољаничкој улици у Загребу, а убиство су починили пропадници специјалне јединице МУП-а Републике Хрватске, такозвани "мерчеповци", предвођени Синишом Римцем. 

Убице никада нису одговарале, упркос томе што су признали убиство неколико дана касније пред истражним судијом. Међутим, признање је проглашено неважећим, јер је узето без присуства адвоката. 

Синиша Римац, који је учествовао у овом злочину, осуђен је 2005. године на осам година затвора због злочина над Србима у Пакрачкој Пољани 1991. године. 

У јануару 2010. године тадашњи предсједник Хрватске Стјепан Месић смањио је казну Римцу за годину дана.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане вијести:

ОПТУЖНИЦА ЗА ЗЛОЧИНЕ НАКОН "ОЛУЈЕ" - Jadovno 1941.

ИДЕНТИФИКОВАНА И ПОЛУСЛИЈЕПА СТАРИЦА ОБЈЕШЕНА У "ОЛУЈИ"

У ЗАГРЕБУ ИДЕНТИФИКОВАНО 20 СРБА УБИЈЕНИХ У "ОЛУЈИ" И "БЉЕСКУ"

ФАШИСТИЧКА ДРЖАВА: Потпредседник удруге специјалаца у Хрватској јавно претио Србима геноцидом, држава није реаговала!

Оптужнице