КАРГАНОВИЋ: ИЦМП СИСТЕМСКИ ДЕЗИНФОРМИШЕ О ДОМЕТИМА ДНК АНАЛИЗЕ

Latinica

БАЊАЛУКА, 14. ЈУЛА (СРНА) - Међународна комисија за нестала лица /ИЦМП/ системски дезинформише о стварном домету ДНК анализе којом се служи, да би створила лажан утисак да се у њеним лабораторијама налази кључ за рјешавање сребреничке енигме, изјавио је данас предсједник невладине организације "Историјски пројекат Сребреница" Стефан Каргановић.
Реагујући на изјаве ИЦМП-а према којима је "5 564 случајева сребреничких жртава затворено и да предстоји да се ријеши још око 1 500", Каргановић је рекао новинарима да је такав став потпуно ненаучан и да ДНК технологија служи само за идентификацију и она не може утврдити ни начин ни вријеме смрти.
"ИЦМП нема начина да разликује `жртве` односно погубљене заробљенике, од особа које су настрадале у борбеним дејствима и чија смрт не представља ратни злочин. ИЦМП, такође, нема могућности да установи да је смрт особа чије остатке идентификује везана за сребреничке догађаје у јулу 1995. године", нагласио је Каргановић.
Истичући да су подаци ИЦМП-а веома непоуздани и сасвим неповјерљиви, Каргановић је навео да ДНК анализа не разликује да ли је особа била стријељана или је погинула у легитимним борбеним дејствима и да не може да одговори на питање да ли је смрт наступила у јулу 1995. године, у оквиру операције Сребреница, или у неком другом периоду, прије или након те операције.
Према његовим ријечима, докази које ИЦМП прилаже на суђењима у вези са Сребреницом недоступни су, јер се одбрани не достављају узорци на којима је радила та међународна комисија да би их свестрано и стручно испитала, а што представља процесни скандал.
Каргановић је нагласио да ИЦМП, чија главна је лабораторија и њихова главна активност смјештена у Тузли, ради без професионалног сертификата који издаје међународна агенција ГЕДНАП, а којом се одобрава рад ДНК лабораторије.
Каргановић је указао и на једнострани састав особља, којег 93 одсто чине Бошњаци, додајући да руководство ИЦПМ-а, у чијем су раду српске жртве потпуно стављене у други ред, чине предсједавајући који је бивши амбасадор САД у БиХ Томас Милер, директор је Кетрин Бомбергер, такође из САД, а њен помоћник Адам Бојс из Велике Британије.
Он је поставио питање када ће ИЦМП своје узорке уступити независним лабораторијама да би резултати тих анализа могли бити независно провјерени, као и када ће своју лабораторију у Тузли отворити међународним инспекторима да би они могли провјерити квалитет њеног рада и издати јој професионални сертификат.
Љубиша Симић, научни сарадник ове НВО, који ради на анализи форензичког материјала и био је вјештак одбране у неколико случајева у Суду БиХ, као и пред Хашким трибуналом, навео је да се пропусти код анализа ИЦМП-а најчешће односе на то када ова комисија покушава да повеже примарне и секундарне гробнице.
Према његовим ријечима, ИЦМП не ради аутопсијски извјештај за сваки тјелесни остатак иако је то обавеза, те манипулише са утврђивањем времена и узрока смрти.
У сарајевском "Ослобођењу" од 11. јула објављено је да је ИЦМП утврдила идентитет 6 598 особа несталих падом Сребренице у јулу 1995. године, као и да на основу броја крвних узорака, које су породице дале овој комисији, ИЦМП може подржати процјену да је у јулу 1995. године нестало око 8 100 особа. Такође је објављено "да то наводи на закључак да треба пронаћи тијела још око 1 500 особа".

 

Извор: срна