Podmetnutom bombom protiv sedamdesetogodišnjice stradanja glinskih Srba

Јеромонах Наум

Ћирилица

Na sedamdesetu godišnjicu od zvjerskog pokolja nedužnih srpskih civila pravoslavne vjere, svetu arhijerejsku Liturgiju u glinskom hramu služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g.g. Gerasim uz sasluženje više sveštenika naše Eparhije.

Nakon Liturgije služen je parostos za glinske žrtve, te se vladika Gerasim obratio vernicima besedom između ostalnog istaknuvši primer Hristovog nevinog stradanja, koje se može usporediti i sa stradanjem naših srodnika, prijatelja sagrađana u Glini pobijenih. Episkop je takođe istakao da je Eparhija Gornjokarlovačka prepuna jama i stratišta iz Drugog svetskog rata gde su stotine hiljada pravoslavnih Srba, i drugih naroda Jevreja i Roma završili svoj zemaljski život. „Ovih datuma, kada su naši djedovi, oci, majke, sinovi i srodnici ubijani samo zato što su druge vere i nacije uvek moramo sećati nebi li kako izbegli da se ovakvi zločini nad našim narodom opet ponove“, rekao je vladika Gerasim.

Mali pomen je obavljen i na mjesnom groblju gdje su sahranjeni zemni ostaci žrtava glinskog zločina.

U Glini su danas bili prisutni i mnogi državni zvaničnici, predstavnici Srba u Hrvatskoj i strane diplomate, između ostalog g. Milorad Pupovac, g. Slobodan Uzelac, ambasador BIH u Hrvatskoj, predstavnici: srbijanske ambasade, županija, opšrina i gradskih vijeća.

Današnjem sjećanju stradanja pravoslavnih srba Gline i glinskog kraja, svoje prisustvo je bio potvrdio i biskup sisački g. Vlado Košić, u međuvremenu je svoje dolazak otkazao a u njegovo ime je rimokatoličku zajednicu predstavljao kapelan glinske župe, koje obećavši da će doći na spomen kosturnicu tako i nije pojavio.

Po odsluženoj Liturgiji, parstosu, okupljeni su se sabrali u Hotelu Cassina u Glini ali na žalost, tu se nisu dugo zadržali s obzirom na dojavu da je u hotelu postavljena bomba evakuisani su. Svima je jasno da Srbi nisu poželjni u Hrvatskoj, dokaz za to su i Drugi svjetski rat, poslednji, ali i ovakvi slučajevi koji su u ovoj državi nažalost i danas mogući?

 

jeromonah Naum

Izvor: SVEŠTENE EPISKOPIJA GORNJOKARLOVAČKA

Vezane vijesti:

OBILJEŽENO 70 GODINA OD USTAŠKOG MASAKRA

Stradanje 400 najuglednijih Srba Gline

U Glini je i 70 godina malo

O ustaškom logoru Jadovno u Hrvatskom domu na temeljima Glinske crkve

Milan Šećerović: Prikaz dve knjige – Ustaški pokolji Srba u glinskoj crkvi Đura Aralice i Vučje srce Marije Line Veke